MENU

Homestay

Homestay

Posledné dva mesiace som bol na cestách. Sprevádzal, cestoval a vystriedal tak za krátky čas asi 45 hotelov. Mám rád hotely a k tejto téme sa určite vrátim. Je však pár ďaľších spôsobov, ako sa ubytovať, jedným z nich je homestay.

Prvýkrát som túto „službu“ vyskúšal, keď som ako dieťa cestoval na výmenný pobyt do Nemecka, o rok neskôr v Anglicku a o pár rokov neskôr v USA, kde som v rodine strávil rok. Keď som asi pred šiestimi rokmi nechal prepadnúť jednosmernú letenku na Kanárske, tiež som mal naplánovaný štart života v novej krajine a dohodnutý homestay v rodine, ktorá ponúkala izbu vo svojom dome. Plány sa narýchlo zmenili a s nimi aj destinácia.

Na homestay, možnosť ubytovať sa v rodine, som si spomenul na konci leta, keď som plánoval cestu do Buenos Aires. Pred príchodom zájazdu, som si chcel užiť moje obľúbené mesto, dať si kurz španielčiny a trochu sa rozhliadnuť. Hľadal som rodinu niekde vo štvrti San Telmo alebo Palermo.

Našiel som pani Gracielu a musím povedať, že tento príjemný zážitok ma bude motivovať k hľadaniu podobného ubytovania aj nabudúce.

Señora, v čase kedy ešte pracovala, pripravovala divadelné scény a kulisy. Dnes maľuje a príjem do svojej domácnosti si vylepšuje hosťovaním ľudí z celého sveta. Väčšinou má jedného hosťa, ak ide o čas kratší, ubytuje aj dvoch.

Ak si správne pamätám, pani Graciela ubytováva už asi pätnásť rokov a na otázku koľko ľudí u nej už bývalo, mi odpovedať ani nevedela. Jednoducho zhodnotila, že vo svojom byte mala celý svet!

Nepoviem vám presný vek tejto milej babičky, ale že jej otvorené a nezaujaté zmýšľanie sa aj vo veľmi pokročilom veku viaže práve na čas strávený s mladými ľuďmi zo sveta, je úplne jasné.

Čas strávený poznávaním sveta vo svojom byte, vo svojej obývačke, na svojom gauči pri rozhovoroch o hocičom. Myslím, že Graciela mladne každou ďaľšou návštevou. Večerné posedenia pri argentínskom červenom a rozhovory o prezidentských voľbách, správach či o tom, čo sa dnes dialo v San Telmo, boli pre mňa na nezaplatenie. Nie len preto, že keď sprevádzam, rád rozprávam o veciach aktuálnych, o veciach zo života súčasného, jednoducho z ulice. Ale preto, že práve rozhovory s domácimi sú mojim dôvodom k cestovaniu.

Sú miesta na svete tak krásne, ale tak nudné kvôli ľuďom, ktorí nekomunikujú. Domorodec je na cestách základom, zdrojom informácii, sprostredkovateľom zážitkov a oplatí sa každú príležitosť kontaktu využiť.

Ak cestujete individuálne a sami, môžem homestay naozaj len a len odporúčať!

Filip Gelačik

O autorovi
Filip Gelačik je jednoducho človek s potrebou pohybu, poznávania a akcie, o ktorú sa s vami rád podelí kdekoľvek. Žil vo viacerých krajinách Európy a v USA. Nielen na cestách sa veľa pýta, rád sa okúpe v zime, zabehá si bosý, skoro vstáva, spoznáva, ochutnáva a užíva si pocit z neznámeho. S vami sa vydá na cestu po Peru, Bolívii, Čile, Argentíne, Uruguaji, Brazílii, Albánsku a Kosove, Škótsku, Novom Zélande, USA, Gruzínsku, Arménsku a ďalších destináciách v prírode a na horách.

Sprievodkyňa Zuzka Hermanová bola vynikajúca aj ako organizátorka, mala všetko premyslené, bola fundovane pripravená s dejín Mexika, podala vždy pomocnú ruku, keď bolo treba. Šofér, ktorý nás viezol nás milo prekvapil po profesionálnej aj ľudskej stránke. Dlhšie presuny tak boli veľmi dobre zvládnuté. Ďakujem.

Zlata L.

Amerika 2019

© 2023 CK Victory Travel. Developed by invibe