MENU

Európa

Lefkara

Lefkara

Malebná dedinka, ktorá drieme v srdci ostrova lásky. Aj to je Lefkara. Miesto známe vďaka striebru a krajke „lefkaritika“, ktorou sa nechal zviesť aj samotný Leonardo da Vicni. Vydajte sa na potulky dedinou, ktorú volajú biela hora.

Tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori po Sardínii a Sicílii sa teší stále veľkej obľube turistov. Ostrov dýcha históriou a každý dobrý sprievodca vám s radosťou informuje, že je obývaný už od 14. storočia pred našim letopočtom.  O niečo s menším nadšením pribudne aj informácia, že ostrov je stále rozdelený Nárazníkovou líniou od roku 1964 a hlavné mesto ostrova – Nikózia si vyslúžila status jediného rozdeleného mesta na svete.

Klenot rodiska Afrodity

Od jedného mesta dvoch svetov poďme ku krásam, ktoré Cyprus – rodisko Afrodity ponúka. Samozrejme bolo by hriechom nespomenúť krásne biele pláže, lákavo teplé more, úžasné možnosti zábavy, no čo je na ostrove naj, skrýva miesta, ktoré húfy turistov ešte neobjavili.

Medzi skrytý klenot patrí mala dedinka Lefkara, čo v preklade znamená biela hora. Nachádza sa vo vnútrozemí ostrova na južných svahoch pohoria Troodos. Obyvateľov je tu asi 1100, no keď prechádzate uličkami cítite sa, akoby ste boli jediný.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že okrem malebnej architektúry, estetického zážitku a veľmi malej možnosti stretnúť tu človeka, dedinka nemá čo ponúknuť, no opak je pravdou. Ak sa pozriete lepšie a máte pri sebe sprievodcu a kamaráta v jednej osobe, ktorý je domáci, fascinujúce zistenia na seba nenechajú dlho čakať.

Mestečko čo pobláznilo aj da Vinciho

Lefkara, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako spiaca dedinka, má v skutočnosti hneď niekoľko dôležitých prívlastkov, vďaka tomu, čo tu jej obyvatelia vyrábajú. Fanúšikovia domácich prác určite poznajú pojem Lefkaritika – teda ručne vyrobená čipka z tejto oblasti. Dá sa vraj spoznať vďaka saténovým stehovým výplniam, špeciálnemu lemovaniu a krásnym geometrickým vzorom. Učenie sa remeslu tejto čipky tu prechádzalo z generácie na generáciu, z mamy na dcéru. Vraj vo svoj svadobný deň, dievčina musela hosťom prekladať svoje výtvory ako znak šikovnosti. Výšivka sa dokonca stala tak uznávanou, že zabezpečila obchod a muži z Lefkary ju vyvážali do Škandinávie a Európy a dokonca sa ňou nechal uniesť aj Leonardo da Vinci. Vzal ju dokonca do Talianska a vyzdobil ňou katedrálu Duomo.

Keď sa do vienka rozdávala šikovnosť, tých pár obyvateľov Lefkary museli byť v prvom rade. Okrem krásne zdobenej čipky tu nájdete aj neuveriteľne krásne výrobky zo striebra, ktoré sú dokonca ručne zdobené. Keď sa budete prechádzať uličkami a zbadáte malé kamenné miestnosti, ktoré budú lákať príjemným chladom vbehnite dnu. Nečakajte na klasické obchody lákajúce reklamou. Síce budete mať pocit, že sa do nich ledva zmestia traja ľudia, dajte šancu Lefkare opantať vás svojou minimalistickou jedinečnosťou.

Miška Hlípalová

O autorovi
Úspešne vyštudovaná masmedička s vášňou pre cestovanie. Napriek tomu, že má v pase uvedené navštevovať iba krajiny s teplotami 25 plus, precestovala Nórsko, Škótsko, Kubu, Cyprus, Tunisko. Jej snom je precestovať celučký svet :)

Výlet na Santorini patrí k mojim najkrajším cestovateľským zážitkom. Môj osobný dojem umocňuje aj to, že ste sa rozhodli Vaše zájazdy organizovať pre malé skupiny, čo je možno pre Vás komerčne menej výhodné, ale tým dokazujete, že spokojnosť klientov je pre Vás ozaj dôležitá. V malej skupine sa rýchlo vytvoria priateľské vzťahy, a zdieľanie spoločných zážitkov na cestách je o to príjemnejšie. Veľmi oceňujem aj našu delegátku Henrietu Vantovú, ktorá bola vždy usmiata a ústretová. Obdivujem jej rovnováhu v každej situácii, kde v úzkych a kľukatých uličkách šoférovala náš 9miestny minivan. Dokázala priam čarovať, aby nás dostala včas na lanovku, aby sme stihli loď na vulkán. Popri tom sa vždy usmievala, s humorom a priateľsky nám rozprávala o histórii ostrova, o horninách, kláštoroch, či miestnych špecialitách. Som jej veľmi vďačná a rovnako aj všetkým, ktorí zájazd zabezpečovali, či už programovo, alebo len v zákulisí za kancelárskym stolom. Teším sa niekedy nabudúce...

Hana Tóthová

Európa 2022

© 2023 CK Victory Travel. Developed by invibe