MENU

Európa

Pomôže Slovensko zachrániť nórske vlky?

Pomôže Slovensko zachrániť nórske vlky?

Nórsko je krásna Krajina! Hlavné mesto Oslo je jedno z najpríjemnejších a najzelenších v Európe, ponúka fantastické scenérie a múzeá. Nórska príroda západného pobrežia – skalné masívy padajúce do modrých fjordov – neopísateľná nádhera. Krajina určite stojí za návštevu, ale dnes o inom: Iný pohľad na nórsku divočinu.

Vlci na odstrel

V nekonečných smrekovo – borovicových „večne spievajúcich lesoch“ sa okrem losov a vyššie sobov túlajú aj dravce. Napriek povesti „ochranárov“ a rozlohe krajiny s nimi občas Nóri majú problém. Hlavne s vlkmi. Títo sa dostali až „do štátnej TV aj parlamentu“ a spôsobili medzinárodný škandál. Prečo? Podľa Európskej konvencie o ochrane prírody patrí vlk medzi prísne chránené druhy. A v Nórsku sa rozhodli pre odstrel 70% z ich, aj tak skromnej, populácie. Konkrétne, odstrel 47 z celkového počtu 67 vlkov v krajine. Medzi ochranármi a odbornejšou verejnosťou to vyvolalo vlnu protestov, vláda však konala na základe protestov farmárov, ktorým vlčie svorky každoročne decimovali stáda. Ako však prišli k tak presným číslam? Vedecky.

Za všetkým hľadaj ovcu

Vlčia populácia sa neráta na základe odhadov prekrývajúcich sa poľovných revírov, ako sa to bežne robí u nás, ale na základe vzoriek DNA a odborných metód stopovania a monitorovania predátorov. Pôvodná škandinávska populácia vlkov bola vyhubená v 60tych rokoch. Dnešné Nórske svorky sú potomkovia fínsko-ruských vlkov, ktoré sa tu rozšírili začiatkom rokov 80tych. Nóri na švédskom pohraničí chovajú ovce. 2 milióny oviec! V lete sa pasú celkom „navoľno“, žiadne ploty, oplotky, bačovia či ovčiarske psi. A tak niet divu, že každoročne si z nich vlci ulovia približne 20 000. Vláda tento úbytok farmárom kompenzuje. V skratke – farmári si nárokujú čoraz väčšie kompenzácie a reportujú väčšie straty, vláda sa rozhodla pre odstrel. Nie všetci Nóri sú však anti- vlčí.

Snaha o záchranu

Nórska stredná škola Sonsterud, v spolupráci so slovenskou mimovládnou organizáciou Slovak Wildlife Society zorganizovali terénne cvičenie, kde spoločne stopovali predátorov v nórskej divočine. Naživo si vyskúšali zimné podmienky pobytu v prírode, stopovanie, aj niektoré ďalšie odborné postupy. Objasnili si rozdiely medzi vedeckým výpočtom množstva predátorov v krajine a amatérskym násobením, ktoré je časté u poľovníkov. Venovali sa témam ochrany predátorov, možným riešeniam eliminácie problémov. Diskutovali aj o globálnom otepľovaní a jeho vplyve na správanie sa veľkých šeliem a následný „wildlife
management“. Tiež témam o bezpečnom a zodpovednom pobyte v prírode a o tom, ako môžeme bojovať proti klimatickej zmene a jej dôsledkom. Mali možnosť pracovať s lavínovým vyhľadávačom a vyskúšať si simulovanú zimnú záchrannú akciu. Či už budú títo mladí ľudia pracovať v oblasti ochrany prírody alebo v turistickom ruchu, iste sa im poznatky z tohto medzinárodného terénneho cvičenia v budúcnosti
zídu. 

Vďaka za podporu projektu: BILATERAL PROGRAMME OF SLOVAK GOVERNMENT AND ICELAND, LICHTENSTEIN, NORWAY 2016 / Aktivita je financovaná prostredníctvom grantov EHP/Supported by a grant from EEA Grants. / Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej Republiky/Co- financed by the State Budget of the Slovak Republic.“

Zuzana Hermanová

O autorovi
Vyštudovaná učiteľka dlhodobo sprevádzala v rôznych regiónoch sveta. Zaujímajú ju témy zachovania pôvodných kultúr, zodpovedného cestovania a ochrany prírody. Gruzínske chrámy, hory a víno, ruské múzeá a kaviarne, ázijské jedlo, Indonézia v jej pestrosti, mexická mystika a kubánska pohoda. Kúpanie v cenotes, Karibiku aj tajchoch, Venuje sa dcére, záhrade, turistike, projektom Erasmus a práci pre CK VICTORY TRAVEL. Žije vo Vysokých Tatrách.

So zájazdom som bol maximálne spokojný. Nevadili mi ani dlhšie presuny v autobuse, nakoľko sme spoznali krajinu a prírodu, nie len mestá a pohľad z lietadla. Obával som sa, že výškové zmeny budú náročné, ale plynulo sme prechádzali z miesta na miesto a to hodnotím veľmi pozitívne. Sprievodca Rasťo bol veľmi obetavý. Staral sa o výbornú náladu celého zájazdu. Nikdy nepovedal nie alebo nedá sa. Snažil sa od začiatku zájazdu vyhovieť každej požiadavke. Vedel odpovedať na všetko, čo som sa pýtal. Mal veľmi sympatický prejav. Ck môže byť hrdá a rada, že má takého sprievodcu. Zájazd budem určite odporúčať priateľom. Ďakujem za dni strávené na tomto zájazde.

Martin L.

Amerika 2019

© 2021 CK Victory Travel. Developed by invibe