MENU

Ázia

Precestujte s nami Himaláje…

Precestujte s nami Himaláje…

Hory, malé i veľké, zasnežené i zalesnené… Himaláje ponúkajú jedny z najkrajších výhľadov na hory, najnáročnejšie výstupy na svete, a tým dodajú neuveriteľný pocit slobody a vzrušenia.

Chcem sa tu podeliť s vami o nádherný zážitok, ktorý som si z himalájskych hôr nedávno priniesla ja.

Skoré ráno z Poon Hill s dych vyrážajúcim výhľadom na Himalájsky masív.

Majestátne Dhaulagiri. 7. najvyšší vrch spomedzi nepálskych velikánov, objavený roku 1808. Až 30 rokov bol považovaný za najvyšší vrch Zeme.

Viete, koľko je v Nepále Annapurien? Celkovo až 5. Toto je azda najfotogenickejšia z nich, Annapurna South, v preklade Bohyňa úrody.

Niet krajšieho pocitu ako prebúdzanie sa pohľadom na posvätnú horu Machapuchare alias Rybí chvost (kvôli tvaru, ktorý pripomína). Výstup na ňu je zakázaný a každý ho rešpektuje. Nikto sa neodváži vyrušiť miestnych bohov s mocným Šivom na čele.

V srdci velikánov. S rešpektom a pokorou v srdci, v tichosti obdivujeme silu prírody z Annapurna base campu. Zažívame pocity, ktoré sa len sťažka dajú uchopiť slovami.

Mnoho ľudí doplatilo na svoje ambície pokoriť najvyššie hory sveta. Nepristupovali k nim s dostatočnou úctou, alebo podcenili ich moc. My tu dnes stojíme a vo vetre počúvame trepot modlitebných vlajočiek odnášajúcich modlitby za duše mŕtvych, ktoré ostanú večne odpočívať v tomto najvyššom cintoríne sveta.

Naše putovanie však nekončí. Z výšok Mardi base campu zažívame úplne nové pohľady. Krása veľhôr sa nedá opozerať a len tak neomrzí. Južná Annapurna s Himančuli hľadia našu dušu.

Počasie nám praje a prípadné hmly len dokresľujú majestátnu atmosféru. O to viac si ceníme, keď sa nám hory v plnej kráse odhalia.

A tým naše putovanie končí. Putovanie nielen za prírodnými krásami, ale i znovunachádzanie seba samých. Hlboko zasiahnutí tu za sebou nechávame všetko, čo nám už neslúži a vdychujeme novú silu, ktorá nás bude sprevádzať na ďalších cestách. Dokonalý aktívny relax je za nami, no to je len začiatok. Je na nás ako zužitkujeme prežité…

Martina Trginová

O autorovi
Martina Trginová, okrem pracovnej stáže v metropole Mumbai, študovala v Indii takmer 8 mesiacov jazyk Hindi, z ktorého získala aj certifikát. Sprevádza Indiu, špeciálne južnú časť tohto subkontinentu, Mjanmarsko, Srí Lanku a Island, no stretnete sa s ňou tiež v Bhutáne, RUsku, či inde. Ochotná baba, ktorá disponuje skvelými znalosťami, Vám ukáže tieto krajiny ako málokto na Slovensku.

Skvelá dovolenka, výborne zorganizovaný program, so sprievodcami, ktorí pripravili nadupaný program nielen s poznávaním zaujímavej krajiny, ochutnávkou miestnych špecialít, k tomu super pesničkár a super partia. Ešte raz ďakujem BJ

Alžbeta Jelinková

Afrika 2023

© 2023 CK Victory Travel. Developed by invibe