MENU

Ázia

Surfovanie na Bali

Surfovanie na Bali

Keď sa povie dovolenka na Bali, mnohí si predstavia romantickú dedinu Ubud z filmu Jedz, modli sa a miluj, ďalší krásnych usmiatych balinízanov s kvetmi za uchom a iní zas divoký indický oceán a jeho povestné vlny. Ostrov Bohov má naozaj mnoho tvári a jednou z nich je nepochybne raj surferov. Sú tu ideálne podmienky pre úplných začiatočníkov a aj profíkov. Musíte však vedieť, kam sa za tou správnou vlnou vydať. My vám poradíme!

Surfovanie v Kute

O Kute už asi každý počul. Najnavštevovanejšia časť ostrova ponúka okrem množstva reštaurácií, barov a nočného života krásnu piesočnú pláž dlhú až tri kilometre. Ideálne miesto pre surferov – začiatočníkov. Jemný piesok bez koralov, či kameňov predstavuje bezpečie aj v prípade, že vás nejaká tá vlna „zomelie“. Väčšinou sú tu vlny mierne a výška vody nepresahuje rovinu vášho hrudníka, čo pre začiatočníkov znamená možnosť zoskočiť z dosky a oddýchnuť si medzi jednotlivými vlnami. Pláž je strážená aj pobrežnou hliadkou, v prípade akéhokoľvek nebezpečenstva úrazu. Priamo na pláži je mnoho požičovní surfov, kde si môžete objednať lekciu s učiteľom za cca 15€ na dve hodiny.

Surfovanie v Seminyaku

Štvrť Kuta smerom na sever plynule prechádza do štvrte Seminyak. Pláže ako Legian Beach, Seminyak Beach a Double Six Beach predstavujú podobné podmienky ako v Kute, vhodné pre deti a začiatočníkov, ktoré si budete užívať s menšim počtom ostatných surferov. Po surfovaní si navyše môžete užiť  skvelé jedlo a miešaný drink pod farebným slnečníkom priamo na pláži.

Surfovanie v Canggu

Vychýrená pláž Pantai Batu Bolong a susedná Echo Beach sú Ďalšími obľúbenými cieľmi surferov všetkých kategórii, od začiatočníkov po profíkov. Vlny tu môž byť mierne a nízke ale aj agresívne a vysoké. Záleží na faktoroch ako príliv/odliv, príboj či vietor. Dno je na mnohých miestach skalnaté, preto je obzvlášť rozumné ísť do vody so skúseným učiteľom, ktorý to tu dokonale pozná. Radi vás s takými zoznámime :). Absolútne nádherné je surfovanie v Canggu pri západe slnka, kedy z plážových barov začína znieť hudba a vy sa príjemne naladíte na večernú párty ešte vo vode.

Surfovanie na Bukite

Polostrov Bukit na juhu Bali so svojím členitým, skalnatým pobrežím predstavuje surf spot pre pokročilých a profesionálnych surferov. Vlny sú tu často vysoké a tvoria sa na nich barely. Skalnaté dno a útesy predstavujú hrozbu, ktorú vedia zvládať len tí pokročilejší. Medzi obľúbené pláže patria Balangan, Bingin, Padang Padang, Green Bowl či Dream Land beach. Vstup do vody je tu komplikovaný, a keď je odliv, musíte sa prejsť niekoľko desiatok metrov po skalách, kým sa dostanete do vody.

Po surfovaní nič nepadne lepšie ako dobré jedlo a dobré pivko. Naši skvelí sprievodcovia, ktorí na Bali študovali a dlhodobo tu žijú vám s radosťou odporúčia ich obľúbené podniky

Zuzana Čaprnková

O autorovi
Profesiou fotografka odišla na Ostrov bohov - Bali, kde na Univerzite umenia v Denpasare študovala tradičné umelecké remeslá. Do Indonézie sa okamžite zamilovala a našla v nej nekonečný zdroj inšpirácie. Bali je teraz jej druhý domov, kam sa neprestáva vracať. Tiež skúsila, aké je to žiť v krajine, kde v lete slnko nezapadá - v Nórsku študovala aj pracovala a precestovala ho celé od Osla až po Nordkapp. Ako sprievodkyňu ju môžete stretnúť na našich zájazdoch do Ázie a do Európy.

Sprievodkyňa Zuzka Hermanová bola vynikajúca aj ako organizátorka, mala všetko premyslené, bola fundovane pripravená s dejín Mexika, podala vždy pomocnú ruku, keď bolo treba. Šofér, ktorý nás viezol nás milo prekvapil po profesionálnej aj ľudskej stránke. Dlhšie presuny tak boli veľmi dobre zvládnuté. Ďakujem.

Zlata L.

Amerika 2019

© 2021 CK Victory Travel. Developed by invibe