Alt Text!
Ázia

La La Lanka – večný Serendip

La La Lanka – večný Serendip | Blog CK Victory Travel

Z vtáčej perspektívy pripomína kvapku padajúcu do vôd Indického oceánu a svojou rozmanitosťou patrí medzi najkrajšie destinácie sveta. Bohatý nielen kultúrou, ale tiež prírodou. Tropický ostrov, kde je počas letných mesiacov vzduch tak horúci a preťažený vlhkosťou, až je nedýchateľný. Od rovníka tento raj delí len 7° severne a vďaka svojej kráse dostal meno Perla Indického oceána. Prví arabskí obchodníci, ktorí na svojich lodiach k ostrovu plávali ho zas nazvali Serendib – Vrodené šťastie. Tým sa inšpiroval aj spisovateľ Horace Walpole, vďaka čomu dal svetu nové slovo serendipity, a teda „objavovanie šťastia, krásy a dobra bez toho, že by sme sa o to nejak obzvlášť snažili“. A presne taká je Srí Lanka!

             

             

Multi – kombo

Mix chutí (najmä tých pikantných), vôní, emócií a pocitov. To všetko odohrávajúce sa v rýchlo sa meniacich kulisách rozmanitej prírody. Ostrov plný pláží síce prevažne pokrývajú úrodné nížiny, no jeho stredom sa tiahne vysokohorský masív, dosahujúci miestami výšku okolo 2500 m.n.m.. Klíma je tu príjemná a znesiteľnejšia, ako v takých pobrežných oblastiach, kde sa dá vlhkosť krájať. Národ leva, ako Sinhálcov poznáme, je teda právom pyšný na to, kde sa narodil. A vôbec im neprekáža, že podľa legendy vzišli zo spojenia radodajnej ženy a leva. Toho by ste tu však hľadali márne. Žiadny tu nežije! Hlavnou atrakciou ostrova je zato rozhodne slon! Ako národné zviera má význam nielen pre obyčajný život miestnych ako ťažné zviera, či dnes už skôr ako prostriedok zarábania financií vďaka turistom, no v krajine, kde je dominantným náboženstvom budhizmus má aj silný náboženský význam. Najlepšie sa o tom možno presvedčiť počas festivalu Perahera, kde sa zástupy vyzdobených slonoch spolu s tanečníkmi a akrobatmi promenádujú ulicami mesta Kandy s relikviou Budhovho zubu na chrbte.

Srí Lanka: Súčasnosť

Srí Lanka si ako jedna z mála zemí prešla svojím peklom už krátko po vstúpení do 21. storočia. Tesne po Vianociach, práve v roku 2004, zasiahla Srí Lanku masívna vlna tsunami, ktorá bola spôsobená zemetrasením na Sumatre o sile 9,1. Nešťastie si vyžiadalo 228 tisíc mŕtvych (vrátane Čechov a Slovákov).

Domáci, ktorí majú hrôzy tsunami v živej pamäti túto udalosť popisujú vždy rovnako. Oceán sa stiahol do seba sťa by voda odtekala ako cez lievik a pobrežia ostali odhalené aj na niekoľko metrov. Správa o doposiaľ nevídanom jave sa po okolí rýchlo rozpŕchla a prišlo sa pozrieť mnoho ľudí, najmä detí. Odhalené dno bolo pre niekoho atrakciou, niektorí začali rýchlo zbierať mušle a kraby, s vidinou budúceho zisku. Keď sa z diaľky valila vražedná niekoľko metrová vlna, utekať už bolo neskoro. Kto chce vidieť, ako to asi prebiehalo napríklad v susednom Thajsku, nech si pozrie film Nič nás nerozdelí (The Impossible).

Paradoxom však Srí Lanka zaznamenala rozkvet turizmu až po tsunami a s prvými dobrovoľníkmi a členmi neziskových organizácií sa začalo objavovať čoraz viac dovolenkujúcich. A tak je dnes z ostrova populárna a finančne dostupná destinácia.

Nakoľko však táto prírodná katastrofa prispela k ukončeniu občianskej vojny, je otázne. Tak, či onak, stalo sa tak v roku 2009 a Tamilské tigre boli donútené stiahnuť sa.

Zo života

Kto by ale čakal, že Srí Lanka je ako jedna z rozvojových zemí podstatne lacnejšia od Slovenska, mýlil by sa. Od potravín, cez oblečenie až po elektrinu, a to nespomínam prenájom bývania, či nehnuteľností. Za toto všetko sa tu platí nemálo srílanských rupií. Zem, ktorá je v hlbokom debete, je tak nútená nastavovať vysoké dane z dovozu odrážajúce sa v cenách. A síce sú tu dane započítané v cene rovnako ako u nás, neplatí to všade. Preto človek ostane prekvapený, ak si po objednaní v reštaurácii, nájde na lístku sumu aj o 25% vyššiu, ako bolo uvedené v menu. Nie každý si totiž všimne miniatúrne písmo informujúce o tejto „prirážke“ za služby a dane.

Majú tu však aj vychytávky, ktoré spravia váš život jednoduchším, ako napríklad pojazdné pekárničky. Autíčko na troch kolesách (ktoré tu volajú tuk tuk) počuť už zďaleka. To preto, lebo hrá zvučku asi ako Family Frost, za ktorým sme si ako deti išli kedysi nohy dolámať, len aby sme kúpili zmrzlinu. Čiže aj tu, zaručene viete, kedy sa tuk tuk blíži k vášmu príbytku, aby ste schmatli peňaženku a vybehli si pred dom kúpiť čerstvé pečivo. O čerstvosti sa však dá hovoriť len v ranných hodinách, nakoľko autíčko krúži obytnými štvrťami celý deň. V tom horku, na slnku a posiate muchami, by ste to asi poobede jesť nechceli.

   

    

Kde sa rodia korytnačky?

Práve Srí Lanka je zemou zasľúbenou, čo do kilometrových, piesočných pláží, kde by chcel nejeden z nás sŕkať king coconut, v tieni kokosových paliem a pohľadom upreným do azúrovo modrých vĺn. Veru, krása žiť!

Srí Lanské pláže, ktoré už boli niekoľkokrát ocenené svetovými cestovateľskými portálmi ako tie naj z NAJ sú vhodné pre každého. Pokojné vody na východe, alebo burácajúci oceán s vlnami ideálnymi na surfovanie. Bohatý podmorský svet ideálny na šnorchlovanie a potápanie, alebo aj pozorovanie veľrýb. Dá sa tu však pozorovať aj samotný zázrak zrodenia života v akcii a to vďaka prirodzeným hniezdiskám korytnačiek.

Priviesť na svet kožatku, či karetu, nie je vôbec jednoduché. Po spárení prichádza samica vždy na tú istú pláž, kde hľadá ideálne miesto na nakladenie vajíčok. Výber je náročný a korytnačka je vtedy viac než zraniteľná. Keď sa už rozhodne, začína hrabať.
Aj samotné kladenie je však hotová alchýmia a samica musí dbať na to, aby vajíčka neboli dole hlavou. Priemerne ich nakladie okolo 100. Počas tohto aktu, ktorý môžeme prirovnať k tranzu, samici tečú po tvári slzy veľké ako hrach. Vajíčkam potom trvá 50 dní, aby sa z nich vyliahli mláďatká. Ich pohlavie závisí od klimatických podmienok. Primeraná teplota a vlhkosť sú základ. Ak je príliš vlhko, zárodky vnútri zahynú. Pri teplote okolo 31 stupňov, sa liahnu zväčša samice, pri tých nižších, pod 28 stupňov, zase samce. Príroda je úžasná!

 

Čaj namiesto kávy a k tomu „rizoto“

Veru veru, Srí Lanka je jedna z mála krajín, kde si dáte namiesto kávy (ktorú volám ponožkový vývar) radšej pravý cejlónsky čaj s mliekom a cukrom. Čajovník, komodita, na ktorej Briti ako kolonizátori aj tohto kúska zeme zbohatli, tvorí významný exportný artikel i v súčasnosti. Kto by sa pri pohľade na široké sviežozelené koberce ryžových políčok nazdával, že je ním ryža, opäť by sa (podobne ako v prípade lacných cien) mýlil. Ryža sa tu síce pestuje vo veľkom, no s populáciou 22 miliónov a rozlohou len o málo väčšou ako Slovensko, im to čo dopestujú vystačí akurát tak pre nich samých. Jedno je však isté. Posledné, čo si budete chcieť doma po návšteve Srí Lanky dať bude rizoto! Ryžu tu jedia častejšie ako sa u nás je chleba či zemiaky.

                     

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK? PODPORTE HO ZDIEĽANÍM!
Autor: Martina Trginová

Martina Trginová

O autorovi

Martina Trginová, okrem pracovnej stáže v metropole Mumbai, študovala v Indii takmer 8 mesiacov jazyk Hindi, z ktorého získala aj certifikát. Sprevádza Indiu, špeciálne južnú časť tohto subkontinentu, Mjanmarsko, Srí Lanku a Island, no stretnete sa s ňou tiež v Bhutáne, RUsku, či inde. Ochotná baba, ktorá disponuje skvelými znalosťami, Vám ukáže tieto krajiny ako málokto na Slovensku.