1. deň: Prílet do Bagdadu
Odlet z Viedne s prestupom v tureckom Istanbule a prílet do Bagdadu, hlavného mesta Iraku. Atmosféra ako z rozprávok Tisíc a jednej noci si vás podmaní. V Bagdade nás čaká pohodlné ubytovanie, v ktorom načerpáme energiu na dobrodružstvá, ktoré na nás čakajú už v nasledujúci deň.
2. deň: Dobré ráno Bagdad!
Po raňajkách vyrážame na Námestie Oslobodenia, jedno z hlavných námestí v Bagdade. Toto námestie hralo dôležitú úlohu vo významných revolúciách, pochodoch a povstaniach, ktoré sa odohrali v Bagdade.
Loďou sa preplavíme sa na druhú stranu rieky Tigris a prejdeme sa najstarším kultúrnym trhom Bagdadu na ulici Al-Mutanabi, z ktorého aj dnes vyžaruje odveká múdrosť týchto končín sveta. Pokračujeme k osmanským kasárňam Al-Qishla a k univerzite Al-Mustansiriya, ktorú založili Abbásovci na ľavom brehu rieky Tigris v roku 1277. Prežila aj Mongolskú inváziu v roku 1258. Počas vlády Abbásovského kalifátu a zlatého veku islamu, patril Bagdad k najväčším mestám sveta.
Prejdeme sa uličkami Starého bazára a pozrieme si medený trh. Spomalíme pri šálke tradičného irackého čaju v jednej z najznámejších starých kaviarní v Bagdade, Al-Shabandar. Shabandar Café nie je len kaviareň, je to ikonické centrum intelektuálneho dedičstva tejto krajiny. Prežilo zrod irackého národa, zvrhnutie jeho monarchie, desaťročia vlády Saddáma Husajna, drámu americkej invázie a chaos, ktorý po nej nasledoval.
Po skvelom obede a osviežujúcej šálke kávy sa vydáme na návštevu cintorína britskej armády. Tento cintorín patriaci pod “Commonwealth War Graves Authority” (Úrad vojnových hrobov Commonwealthu) je miestom posledného odpočinku obetí z prvej a druhej svetovej vojny.
Poslednou zástavkou nášho pestrého dňa je návšteva jednej z najdôležitejších štvrtí v Bagdade, Al-Kadhimiya. Vychutnáme si tu krásny nočný trh a svätyňu Al Kadhimiya (Zlatý dóm) - ide o prekrásnu stavbu so štyrmi zlatými minaretmi a dvoma zlatými kupolami.
Večeriame a nocujeme v Bagdade.
3. deň: Najkrajší minaret v Iraku
Po raňajkách vyrážame na sever do mesta Samarra na východnom brehu rieky Tigris.
Ďalší kus histórie nás čaká pri návšteve historickej mešity Abu Delef a jej slávneho špirálového minaretu, ktorý je najkrajším v Iraku. Bol postavený v roku 852 nášho letopočtu a týči sa ako púštny maják do výšky 52 metrov. Ak chcete vyliezť na samý vrch, musíte ísť točitým schodiskom po okraji, kde nie je žiadne zábradlie.
Pozrieme si palác Al Burqa, ktorý postavil kalif Abu al-Fadl Jaafar Al-Mutawakkil ako palác na rekonvalescenciu, relax a rekreáciu. Pokračujeme prehliadkou Kasr Al Mashouq, Abbásovského historického paláca postaveného v 9. storočí. Ide o jednu z najvýznamnejších archeologických pamiatok v krajine.
Obed si už vychutnávame naspäť v Bagdade.
Po chutnom obede sa presúvame k pamätníku Záchrancov irackej kultúry. Pozoruhodné sochy podopierajúce rozpadávajúci sa kamenný stĺp, ktorý symbolizuje irackú kultúru.
Večer zavŕšime na nočnom trhu v štvrti Al-Adhamiyah, kde si pozrieme aj mešitu imáma Abu Hanifa Al – Numana, moslimského učenca a prvého zo štyroch imámov medzi sunnitmi.
Prenocujeme opäť v Bagdade.
4. deň Pozoruhodná klenba Taq Kasra
Nové bagdadské ráno začíname návštevou pozoruhodného tyrkysového Monumentu Mučeníkov, venovanému irackým vojakom, ktorí zahynuli v 80.rokoch minulého storočia vo vojne medzi Irakom a Iránom. Navrhol ho známy iracký sochár a umelec Ismail Fatah Al Turk.
Pred obedom navštívime ešte jedno výnimočné architektonické miesto Ctesiphon.
Kedysi staroveké iránske mesto sa nachádza asi 35 kilometrov od moderného Bagdadu na východnom brehu rieky Tigris. Skvostom Ctesiphonu je Taq Kasra - najväčšia jednoliata klenba nevystuženého muriva na svete. Oblúk je skvostom v histórii architektúry. Vidieť by ho raz v živote mal každý architekt, ale dozaista nadchne aj „laických“ obdivovateľov architektonických kriviek.
Po obede sa vyberieme na ziggurat (pravouhlá, stupňovaná stavba starobylej Mezopotámie), - pevnosť Kurigalzu neďaleko rieky Eufrat. Pozoruhodná stavba je 3400 rokov stará a tušíme, že z nej budete dozaista unesení.
Zastavíme sa aj na moste Al-Jadiriyah, ktorý vedie ponad rieku Tigris a prejdeme do Green zone, čo je prísne chránená medzinárodná oblasť s vládnymi inštitúciami a ambasádami. Neobídeme ani sochu múdrej Šeherezády a krutého kráľa Šahrijára z rozprávky Tisíc a jeden noci.
Večeriame a nocujeme v Bagdade.
5.deň Karbala
Opušťame Bagdad a cestujeme smerom do mesta Karbala.
Asi 50 kilometrov pred Karbalou sa nachádza impozantná Pevnosť Al-Ukhaidir postavená v roku 775 n.l. s jedinečným obranným štýlom. Vybudovaná Abbásovským kalifom predstavuje architektonické inovácie v štruktúrach svojich nádvorí, rezidencií a mešity. Je zároveň príkladom „despotického a pôžitkárskeho charakteru dynastie“ vo svojej veľkosti, ale stiesnených obytných priestoroch. Pevnosť Al-Ukhaidir bola dôležitou zastávkou na regionálnych obchodných cestách.
Ďalšou archeologickou zastávkou neďaleko mesta Karbala je Al – Aqiser, najstarší východný kresťanský kostol, ktorého výstavba sa datuje do piateho storočia. Zdobia ho aramajské nápisy a oltár je otočený smerom k Jeruzalemu. Kostol je v súčasnosti opustený a je prakticky ponechaný napospas počasiu.
Presúvame sa do mesta Karbala. Ubytujeme sa a naobedujeme.
Podvečer máme v programe návštevu svätyňu imáma Abbasa, ktorá ukrýva hrobku jedného z najväčších islamských a historických svätcov – Al Abbasa B. Imam Ali.
Pozrieme si aj svätyňu imáma Husseina, ktorý bol druhým synom imáma Aliho a druhým vnukom Muhammada – posla Aláha, po jeho bratovi imámovi Hassanovi.
Nocujeme v meste Karbala.
6.deň: Babylon
Vstúpime do starovekého Babylonu, kolísky Mezopotámskej civilizácie z 18. - 6. pred Kr., jedného z najznámejších miest na svete, ktoré kedysi učarovalo aj Alexandrovi Veľkému.
Ruiny mesta sú dnes pod ochranou UNESCO.
V roku 1898 začal nemecký archeológ Robert Koldewey pátrať asi 90 km od Bagdadu nabrehoch rieky Eufrat po zvyškoch zaniknutého mesta Babylon. Preslávilo sa predovšetkým jedinečnými stavbami: babylonskou vežou, mocnými hradbami a najmä visutými Semiramidinými záhradami, jedného zo siedmych divov sveta. Koldeweyovi trvalo 18 rokov vykopanie tohto bájneho mesta, ktoré bolo kedysi hlavným mesto Perzskej ríše, ale aj ríše Alexandra Veľkého.
Neobídeme ani pomézny Saddámov pálac, ktorý dal iracký diktátor postaviť na kopčeku nad Babylonom. Je to kópia babylonského paláca kráľa Nabuchodonozora.
Nenecháme si ujsť ani divadlo Babylon, jednu z najvýznamnejších helenistických pamiatok v meste. Historici sa líšia v určovaní dátumu tejto stavby. Niektorí hovoria, že divadlo nariadil postaviť Alexander Veľký, a niektorí spomínajú, že Antiochus IV. bol ten, kto ho dal vybudovať pre grécku komunitu, aby ju povzbudil k športu.
Čaká nás aj návšteva zikkuratu Borsippa, ktorý sa podľa Talmudu považuje za Babylonskú vežu nájdenú v Tóre. Tento zikkurat údajne slúžil na uctievanie bohyne Nebu, boha písma a múdrosti u Babylončanov. Presúvame sa do mesta Al Kifl, ktoré bolo kedysi významným židovským pútnickým miestom a domovom komunity irackých Židov až do konca 40. rokov 20. storočia.Dhul Kifl, po ktorom je mesto pomenované, je považovaný za biblického proroka Ezechiela.
Našou ďalšou zastávkou je mesto Najaf.
Pozrieme si západ slnka z vysokej budovy nad cintorínom Wadi-us Salaam, ktorý je najväčším cintorínom na svete. Nachádza sa v ňom takmer šesť miliónov hrobov a je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Navštívime svätyňa imáma Aliho, v ktorej sa nachádza hrobka 'Alī Ibn Abī Tālib, ktorý bol bratrancom Mohameda a neskôr sa stal jeho zaťom. Šiti považujú Aliho za svojho prvého imáma a sunniti ho považujú za štvrtého sunnitského kalifa Rašída.
7.deň. Al Warka – prvé civilizované mesto
Po raňajkách sa presúvame sa do mesta Samawah. Navštívime zikkurat Uruk „Al Warka,“ prvé civilizované mesto v histórii ľudstva, ktorého vznik sa datuje okolo roku 4000 pred Kr. Počas tohto obdobia boli okolo mesta Uruk postavené poľnohospodárske dediny, ktoré v tom čase využívali jeho vojenskú a ekonomickú moc. Názov Iraku je údajne odvodený práve z názvu mesta Warka, ktoré bolo za kráľa Lukal Zakiziho prvý mestom zjednotených štátov kráľovstiev. Práve tomuto panovníkovi sa podarilo zjednotiť bojujúce strany a založiť veľký štát, ktorého hranice siahali od dolného mora (dnes známeho ako Arabský záliv) po horné more (Stredozemné more).
Naše iracké dobrodružstvo pokračuje v meste Nasiriyah, kde nás čaká návšteva známeho zikkuratu Ur.
Ur bol štát na juhu Mezopotámie a jeho dejiny siahajú až do obdobia 5-tisíc rokov pred naším letopočtom.
Zikkurat je najvýraznejším architektonickým vynálezom starovekého Blízkeho východu. Ako staroegyptská pyramída, aj staroveký blízkovýchodný zikkurat má štyri strany a týči sa do ríše bohov. Avšak, na rozdiel od egyptských pyramíd, exteriér zikkuratov nebol hladký, ale stupňovitý, aby vyhovoval práci, ktorá prebiehala v komplexe, ako aj administratívnemu dohľadu a náboženským rituálom, ktoré sú nevyhnutné pre staroveké mestá Blízkeho východu. Zikkuraty sa nachádzajú roztrúsené po území dnešného Iraku a Iránu a sú impozantným dôkazom sily a zručnosti starovekej kultúry, ktorá ich vytvorila. Nocujeme v meste Nasiriyah
8.deň Biblická záhrada Eden
Vydávame sa na prehliadku Močiarov Iraku ako sú označované najväčšie mokrade a močariská na Blízkom východe. Nielenže poskytujú biotop stovkám druhov vtákov a rýb, ale sú aj domovom tisícov pôvodných Sumerov, ktorí sa vracajú ku svojim historických územiam a koreňom. Zastavíme sa, aby sme si oddýchli a vypili tradičný čaj a stretli sa s miestnymi obyvateľmi a porozprávali sa s nimi o starých príbehoch z mokradí. Potom sa vydáme na výlet tradičnou loďou nazývanou „shakhtura“ a poplavíme sa močaristými bludiskami.
Na obed si pochutíme na obľúbenej kulinárskej špecialite – rybe masgouf, grilovanej na trstine v tradičnom dome nazývanom „almutheef“.
Presun do mesta Al-Qurnah Vydáme sa k Adamovmu stromu, ktorý podľa domorodcov vyrástol na mieste, kde prorok Adam zostúpil na zem, a kde sa modlil Boží prorok Abrahám. Adamov strom neďaleko miesta, kde sa stretávajú rieky Tigris a Eufrat, údajne označuje pôvodné miesto biblickej záhrady Eden. Nevynecháme ani miesto sútoku riek Tigris a Eufrat, aby sa stali riekou Shatt Al Arab.Samotný názov Mezopotámia pochádza z gréckeho slova „medzi dvoma riekami“. Presun do mesta Basra, kde nás čaká výlet loďou po spomínanej rieke Shatt Al Arab. Z vody si pozrieme jeden z palácov Sadáma Husaina na brehu tejto rieky. Prenocujeme v meste Basra.
9.deň Basra Bagdad
Doobeda si pozrieme bývalý Saddámov palác aj zvnútra a navštívime múzeum so zbierkami z obdobia mezopotámskej, babylonskej a perzskej civilizácie. Pokocháme sa aj na tradičných irackých domoch Shanasheel, ktoré sú historickým dedičstvom a ukážkou starobylej architektúry s typickými drevenými zdobenými balkónmi, vitrážami, a veľkými nádvoriami a vysokými stropmi.
Okolo obeda sa vydáme na spiatočnú cestu do Bagdadu, kde strávime aj poslednú noc pred odletom domov.
10.deň Zbohom Irak!
Odlietame domov.
Irak si mnoho ľudí spája s vojnou, ISIS a Saddámom Husajnom, alebo si túto pozoruhodnú krajinu pamätajú z dejepisu pre pamiatky, mestá a dejiny, na ktoré sa nezabúda. Starobylá Mezopotámia, Babylon, rieky Eufrat a Tigris, Semiramidine záhrady a dnes kultivovaný Bagdad. Irak je kolískou našej civilizácie. Krajina, na ktorú nezabudnete, keď jej históriu a súčasnosť zažijete na vlastnej koži. Je to dlho neprístupná lahôdka pre každého vášnivého cestovateľa.
Zažite toto neopakovateľné dobrodružstvo s Victory Travel.