MENU

DIVOKÉ DELFÍNY: FREEDIVING S KATARÍNOU LINCZÉNYI

16

DIVOKÉ DELFÍNY: FREEDIVING S KATARÍNOU LINCZÉNYI

Náročnosť zájazdu
KONEČNÁ cena 5890 € 3690 €

Zážitok na celý život, útek od reality a nájdenie strateného spojenia s prírodou. Táto veta vystihuje náš špeciálny zájazd: Freediving s divokými delfínmi v Červenom mori s držiteľkou národných rekordov vo freedivingu a well-being koučkou, Katarínou Linczényi. Týždeň budeme bývať na jednej z tých najluxusnejších, najkrajších a najekologickejších lodí vo vodách Egypta. Budeme plávať a hrať sa s delfínmi, učiť sa freediving, objavovať krásu koralových útesov, cvičiť jogu, meditovať, ale aj si vychutnáme koktejl na streche našej lodi.

Krajina
Egypt
Typ
Expedícia, Potápanie

Zážitok ako z iného sveta, zoznámenie sa s nádychovím potápaním aj pre úplych začiatočníkov

 

 • Interakcia s divokými delfínmi v ich prirodzenom prostredí.
 • Bezpečné prostredie aj pre ľudí ktorí ešte nemajú vytvorený vzťah k oceánu.
 • Luxusná loď s vlastným kuchárom, posádkou a dizajnovými priestrannými kajutami.
 • Sataya: plytká, piesočná lagúna chránená dlhým koralovým útesom pred vlnami a prúdmi. Nemusíte sa teda obávať morskej choroby.
 • Program s Katarínou Linczényi, držiteľkou slovenských rekordov vo freedivingu, skúsenou inštruktorkou freedivingu s viac ako 10 ročnou praxou, TEDx spíkerkov, úspešnou well-being a stres manažment koučkou.
 • Kurz Freedivingu pre začiatočníkov s možnosťou získania medzinárodne platnej licencie.
 • Okrem Kataríny bude na lodi prítomný aj druhý skúsený inštruktor freedivingu, ktorý je zároveň profesionálnym podvodným fotografom. V prípade záujmu si budete môcť zobrať domov suvenír v podobe úžasnej fotografie vás a divokého delfína v prirodzenom prostredí. 
 • Objavovanie koralových útesov a ich obyvateľov: korytnačiek, rýb, koralov a iné.
 • Aktivity na lodi: joga, dýchacie cvičenia, meditácie ale aj prednášky o morskom ekosystéme, freedivingu a iné
 • Individuálny prístup ku každému účastníkovi.

 

KATARÍNA LINCZÉNYI

Držiteľka slovenských rekordov vo freedivingu, skúsená inštruktorka freedivingu s viac ako 10 ročnou praxou, TEDx spíkerka, úspešná well-being a stres manažment koučka. Katarína je jednou z najhlbšie potápajúcich žien na svete. Stala sa ženou s tretím najhlbším ponorom s monoplutvou na svete, keď sa v roku 2013 dostala do hĺbky 85 m. Ako atlétka reprezentovala Slovenskú republiku niekoľko rokov a stále drží všetky hĺbkové národné rekordy. Jej najhlbší ponor mimo súťaže je 95 m – v čase keď túto hĺbku dosiahla, bola pár metrov od svetového rekordu. Počas prestížnej súťaže Vertical Blue na Bahamách, prezývanej Wimbledon Freedivingu, vyhrala všetky 4 bronzové medaily.

 • Cena zahŕňa
 • Cena nezahŕňa
 • Príplatky
 • Dôležité vedieť
 • Organizácia celého zájazdu a asistencia počas neho
 • Tréning freedivingu s majsterkou Slovenska Katarínou Linczényi
 • Služby dvoch inštruktorov freedivingu
 • Spiatočnú medzinárodnú letenku na trase Viedeň - Hurghada
 • Podpalubnú batožinu
 • Ubytovanie na luxusnej lodi v dvojlôžkovej kajute s vlastnou kúpeľňou
 • Strava formou plnej penzie (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera, dezert a iné)
 • Poplatky za vstup do národných parkov, resp. chránených prírodných území
 • Doprava z letiska do prístavu a naspäť 
 • Tréning jogy, meditácií a relaxačných cvičení
 • Organizácia plávania s delfínmi
 • Všeobecná výstroj pre tréning freedivingu – bójky, laná, závažia, olová na freediving
 • Zapožičanie paddle boardov na lodi
 • Kvalitný sprievodný program
 • Poistenie CK voči insolventnosti
 • Letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky
 • Víza (cca 30 €), platia sa po prílete do Egypta
 • Cestovné a potápačské poistenie 
 • Alkoholické nápoje
 • Prepitné posádke lodi 
 • Súkromnú výstroj pre plávanie s delfínmi: dlhé plutvy, maska, šnorchel, (prípadne neoprén a gumový opasok v prípade záujmu aj o tréning freedivingu. S kúpou výstroje poradíme)
 • Prípadné služby profesionálneho fotografa, ak sa rozhodnete zakúpiť si nádherné podvodné fotografie

Príplatok za jednolôžkovú kajutu: 800 €*

*V prípade, že cestujete na zájazd sami, ponúkame Vám možnosť doubytovania s iným samostatne cestujúcim klientom. Stačí, ak v prihláške zadáte, že máte záujem o doubytovanie. 

 

 

Podmienkou účasti na zájazde je absolvovať intro začiatočnícky kurz freedivingu, ktorý trvá dva dni a organizuje ho v inštruktorka freedivingu Katarína Linczényi v Bratislave v bazéne (budú dostupné viaceré termíny), prípadne je možnosť absolvovať intro kurz aj v prvý deň zájazdu na lodi.

Cena intro kurzu je 220€150€ (zľava 70€ len pre účastníkov zájazdu).

Pre prihlásenie na intro kurz nás kontaktujte na [email protected]

PRE KOHO JE ZÁJAZD URČENÝ?

 

Pre kohokoľvek, kto má za sebou aspoň základný intro kurz freedivingu, ktorý trvá dva dni a organizuje ho v inštruktorka freedivingu Katarína Linczényi v Bratislave v bazéne (budú dostupné viaceré termíny), prípadne je možnosť absolvovať intro kurz aj v prvý deň zájazdu na lodi.

Cena intro kurzu je 220€150€ (zľava 70€ len pre účastníkov zájazdu).

Pre prihlásenie na intro kurz nás kontaktujte na [email protected]

 

Každý účastník musí mať od doktora podpísanú medical form, teda potvrdenie, že váš zdravotný stav je vyhovujúci na praktikovanie freedivingu. Tento formulár vám po prihlásení dodáme. Od podpísania tento dokument platí jeden rok. Podmienkou účasti na zájazde tiež je mať uzatvorené zdravotné poistenie pre potápanie.

 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY K ZÁJAZDU:

 

Rád by som šiel na loď, ale obávam sa morskej choroby. Hrozí, že ju dostanem?

Možnosť že dostanete morskú chorobu je minimálna, pretože budeme celý čas kotviť v lagúne ktorá je pred vlnami chránená koralovým útesom. Na otvorenom mori budeme iba dvakrát, a to počas preplavby z prístavu do lagúny a naspäť. 

 

Mám záujem plávať s delfínmi ale iba na hladine, resp. pri hladine, aj sa zúčastniť jogy alebo meditácii, ale nemám príliš záujem trénovať freediving. Môžem sa aj tak zúčastniť?

Ano môžete. Nikto Vás na lodi nebude nútiť trénovať freediving. Intro kurz ale absolvovať musíte.

 

Musím sa zúčastniť intro kurzu v Bratislave, aj keď už mám nejaké skúsenosti s morom a vodou alebo keď naopak nemám záujem trénovať freediving?

Áno musíte. Intro kurz je úvod do sveta freedivingu ale zároveň úvod do sveta pod vodou. Počas plávania s delfínmi pod vodou budete, hoci ak len na hladine so šnorchlom (ak sa rozhodnete že s nimi nechcete plávať v hĺbke cca. 5 až 10 m). Na intro kurze sa učia základné princípy práce s dychom, pohybu pod vodou a hlavne bezpečnosť vo vode. Aj keď sa nechcete venovať freedivingu, je dôležité takýto intro kurz absolvovať, pretože stále budete na mori. Inštruktori potrebujú mať istotu, že každý človek na lodi, má aspoň základný prehľad o tom ako sa v mori chovať. Je to otázka bezpečnosti. Pre vás intro kurz predstavuje skvelý benefit, po absolvovaní intro kurzu sa budete vo vode cítiť sebaistejšie, komfortnejšie, čo sa pozitívne odrazí aj na vašej interakcii s delfínmi a dovolenku si o to viac užijete. Delfíny nemajú radi, keď sú ľudia vo vode v nepokoji, špliechajú a pod. Na intro kurze sa naučíte ako toto nerobiť a naopak, čo robiť, aby ste s delfínmi boli vo vode ako doma.

 

Viem plávať, ale nie som žiaden športovec a tiež nie som najmladší, môžem sa aj tak zúčastniť?

Je potrebné vedieť plávať, hlavne kraula, nie je ale potrebné byť športovec alebo mať veľkú kondičku. Vek tiež nie je problém, dôležitý je ale dobrý zdravotný stav.

 

Môžem zobrať deti, partnera alebo kamaráta ako doprovod?

Tento zájazd je adult friendly, deti teda zobrať nemôžete. Druhú dospelú osobu ako doprovod zobrať samozrejme môžete, ale táto osoba musí tiež absolvovať intro kurz v Bratislave, ako každý dospelý človek ktorý pôjde na loď. Cena zájazdu je rovnaká aj pre doprovod.

 

Musím mať výstroj ako neoprénový oblek a dlhé plutvy alebo mi stačia plavky a bežné vybavenie na šnorchlovanie ako šnorchel, maska a krátke plutvy?

Voda je v letných mesiacoh príjemne teplá. Ak Vás zaujíma iba interakcia s delfínmi, stačia Vám plavky a bežné vybavenie na šnorchlovanie – maska, šnorchel a krátke plutvy, aj keď odporúčame dlhé plutvy (majú väčšiu silu a rýchlosť, ako krátke plutvy). Ak ale chcete aj trénovať freediving a objavovať koralový útes, potom je potrebné si zaobstarať aj neoprénový oblek. Stačí short alebo dlhý s hrúbkou 3mm. Výstroj sa dá zapožičať alebo kúpiť. S otázkou výstroje vám radi pomôžeme.

 

Musím absolvovať lekársku prehliadku aby som sa mohol zúčastniť?

Áno musíte. Po prihlásení vám zašleme formulár, ktorý musí podpísať váš obvodný lekár, alebo iný lekár, napr. športový špecialista. Väčšinou sa robí preventívna prehliadka, spirometria a EKG. Tento formulár hovorí o tom, že váš lekár zhodnotil váš zdravotný stav ako vyhovovujúci na praktikovanie freedivingu, šnorchlovania. Od podpísania tento formulár platí jeden rok.

 

Budeme naozaj plávať s delfínmi? Nezľaknú sa nás keď skočíme do vody?

Je iba pár miest na svete, kde je možné zažiť skutočnú interakciu s delfínmi, teda že človek pláva na hladine alebo pár metrov pod hladinou a je niekedy aj iba menej ako meter od delfína ktorý pláva s ním. My na takéto miesto ideme. Ak máte pochybnosti, pozrite si naše fotogorafie.

 

Nachádzajú sa v lagúne aj žraloky?

V každom mori na svete,sú žraloky. Rovnako je to aj v Červenom mori. Priamo v lagúne, kde sa budeme nachádzať a kde budeme plávať s delfínmi, sa veľké a nebezpečné druhy žralokov nenachádzajú, tie sú na otvorenom mori. To je tiež jeden z dôvodov, prečo delfíny so svojimi mláďatami chodia do bezpečia lagúny. Dokonca, ani malé a plaché útesové žraloky ktoré sa väčšinou nachádzajú na útesoch, tu neboli pozorované.

 

Koľko rôznych aktivít je naplánovaných na jeden deň?

Počas dňa sú naplánované 2 až 3 aktivity na suchu, teda na lodi a 2 až 3 aktivity vo vode. Na lodi sú to: meditácia, joga, prednášky. Každá aktivita na lodi je v trvaní 30 až 60 min. Vo vode sú to: interakcia s delfínmi, objavovanie koralových útesov alebo tréning freedivingu na lane a bójke. Každá aktivita vo vode je v trvaní 40 až 90 min.

 

Musím sa zúčastniť všetkých aktivít, teda celého programu, alebo iba tých o ktoré mám záujem?

Môžete sa samozrejme zúčastniť iba aktivít, o ktoré máte záujem. Každopádne, ak máte záujem získať medzinárodne platnú freediverskú licenciu, v tom prípade je nevyhnutné aby ste sa zúčastnil čo najviac aktivít, hlavne tréningu.

 

Mám freediverskú licenciu, môžem sa zájazdu zúčastniť? Bude priestor aj na tréning pre pokročilejších freediverov?

Zájazdu sa zúčastniť môžete. Priamo pred loďou je hĺbka cca 10 m, vhodná pre začiatočníkov. Lokalita s väčšou hĺbkou, cca 30m, vhodná na tréning pre pokročilejších freediverov, sa tiež nachádza v lagúne. Jej dostupnosť ale záleží od počasia. Pokiaľ bude dobré počasie a budeme mať na lodi aspoň dvoch pokročilejších freediverov, určite sa naňu vyberieme. Priorita eventu je ale interakcia s delfínmi. Intro kurzu v Bratisalve sa samozrejme nemusíte účastniť.

 

Mám záujem urobiť si medzinárodne platnú freediverskú licenciu, bude to možné? Je to za príplatok?

Áno, ak absolvujete intro kurz a aj tréning počas tohto týždenného zájazdu, máte možnosť získať licenciu Apnea Academy Level 1, teda freediver začiatočník. Na jej získanie ale nestačí iba absolvovanie tréningu a teoretických prednášok, ale aj zloženie písomnej skúšky a dosiahnutie určitých výkonov vo vode – napr. čas aký dokážete nedýchať a hĺbka do ktorej sa dokážete zanoriť. Ak ku koncu zájazdu prejavíte záujem o túto licenciu a inštruktorka na základe vašich výkonov a chovania vo vode zhodnotí, že ste pripravený, dá vám písomnú skúšku. Poplatok za tréning na licenciu L1 je 80 € Ak skúšky zložíte, za poplatok 30 € Vám bude vystavená licencia.

 • Organizácia celého zájazdu a asistencia počas neho
 • Tréning freedivingu s majsterkou Slovenska Katarínou Linczényi
 • Služby dvoch inštruktorov freedivingu
 • Spiatočnú medzinárodnú letenku na trase Viedeň - Hurghada
 • Podpalubnú batožinu
 • Ubytovanie na luxusnej lodi v dvojlôžkovej kajute s vlastnou kúpeľňou
 • Strava formou plnej penzie (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera, dezert a iné)
 • Poplatky za vstup do národných parkov, resp. chránených prírodných území
 • Doprava z letiska do prístavu a naspäť 
 • Tréning jogy, meditácií a relaxačných cvičení
 • Organizácia plávania s delfínmi
 • Všeobecná výstroj pre tréning freedivingu – bójky, laná, závažia, olová na freediving
 • Zapožičanie paddle boardov na lodi
 • Kvalitný sprievodný program
 • Poistenie CK voči insolventnosti
 • Letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky
 • Víza (cca 30 €), platia sa po prílete do Egypta
 • Cestovné a potápačské poistenie 
 • Alkoholické nápoje
 • Prepitné posádke lodi 
 • Súkromnú výstroj pre plávanie s delfínmi: dlhé plutvy, maska, šnorchel, (prípadne neoprén a gumový opasok v prípade záujmu aj o tréning freedivingu. S kúpou výstroje poradíme)
 • Prípadné služby profesionálneho fotografa, ak sa rozhodnete zakúpiť si nádherné podvodné fotografie

Príplatok za jednolôžkovú kajutu: 800 €*

*V prípade, že cestujete na zájazd sami, ponúkame Vám možnosť doubytovania s iným samostatne cestujúcim klientom. Stačí, ak v prihláške zadáte, že máte záujem o doubytovanie. 

 

 

Podmienkou účasti na zájazde je absolvovať intro začiatočnícky kurz freedivingu, ktorý trvá dva dni a organizuje ho v inštruktorka freedivingu Katarína Linczényi v Bratislave v bazéne (budú dostupné viaceré termíny), prípadne je možnosť absolvovať intro kurz aj v prvý deň zájazdu na lodi.

Cena intro kurzu je 220€150€ (zľava 70€ len pre účastníkov zájazdu).

Pre prihlásenie na intro kurz nás kontaktujte na [email protected]

PRE KOHO JE ZÁJAZD URČENÝ?

 

Pre kohokoľvek, kto má za sebou aspoň základný intro kurz freedivingu, ktorý trvá dva dni a organizuje ho v inštruktorka freedivingu Katarína Linczényi v Bratislave v bazéne (budú dostupné viaceré termíny), prípadne je možnosť absolvovať intro kurz aj v prvý deň zájazdu na lodi.

Cena intro kurzu je 220€150€ (zľava 70€ len pre účastníkov zájazdu).

Pre prihlásenie na intro kurz nás kontaktujte na [email protected]

 

Každý účastník musí mať od doktora podpísanú medical form, teda potvrdenie, že váš zdravotný stav je vyhovujúci na praktikovanie freedivingu. Tento formulár vám po prihlásení dodáme. Od podpísania tento dokument platí jeden rok. Podmienkou účasti na zájazde tiež je mať uzatvorené zdravotné poistenie pre potápanie.

 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY K ZÁJAZDU:

 

Rád by som šiel na loď, ale obávam sa morskej choroby. Hrozí, že ju dostanem?

Možnosť že dostanete morskú chorobu je minimálna, pretože budeme celý čas kotviť v lagúne ktorá je pred vlnami chránená koralovým útesom. Na otvorenom mori budeme iba dvakrát, a to počas preplavby z prístavu do lagúny a naspäť. 

 

Mám záujem plávať s delfínmi ale iba na hladine, resp. pri hladine, aj sa zúčastniť jogy alebo meditácii, ale nemám príliš záujem trénovať freediving. Môžem sa aj tak zúčastniť?

Ano môžete. Nikto Vás na lodi nebude nútiť trénovať freediving. Intro kurz ale absolvovať musíte.

 

Musím sa zúčastniť intro kurzu v Bratislave, aj keď už mám nejaké skúsenosti s morom a vodou alebo keď naopak nemám záujem trénovať freediving?

Áno musíte. Intro kurz je úvod do sveta freedivingu ale zároveň úvod do sveta pod vodou. Počas plávania s delfínmi pod vodou budete, hoci ak len na hladine so šnorchlom (ak sa rozhodnete že s nimi nechcete plávať v hĺbke cca. 5 až 10 m). Na intro kurze sa učia základné princípy práce s dychom, pohybu pod vodou a hlavne bezpečnosť vo vode. Aj keď sa nechcete venovať freedivingu, je dôležité takýto intro kurz absolvovať, pretože stále budete na mori. Inštruktori potrebujú mať istotu, že každý človek na lodi, má aspoň základný prehľad o tom ako sa v mori chovať. Je to otázka bezpečnosti. Pre vás intro kurz predstavuje skvelý benefit, po absolvovaní intro kurzu sa budete vo vode cítiť sebaistejšie, komfortnejšie, čo sa pozitívne odrazí aj na vašej interakcii s delfínmi a dovolenku si o to viac užijete. Delfíny nemajú radi, keď sú ľudia vo vode v nepokoji, špliechajú a pod. Na intro kurze sa naučíte ako toto nerobiť a naopak, čo robiť, aby ste s delfínmi boli vo vode ako doma.

 

Viem plávať, ale nie som žiaden športovec a tiež nie som najmladší, môžem sa aj tak zúčastniť?

Je potrebné vedieť plávať, hlavne kraula, nie je ale potrebné byť športovec alebo mať veľkú kondičku. Vek tiež nie je problém, dôležitý je ale dobrý zdravotný stav.

 

Môžem zobrať deti, partnera alebo kamaráta ako doprovod?

Tento zájazd je adult friendly, deti teda zobrať nemôžete. Druhú dospelú osobu ako doprovod zobrať samozrejme môžete, ale táto osoba musí tiež absolvovať intro kurz v Bratislave, ako každý dospelý človek ktorý pôjde na loď. Cena zájazdu je rovnaká aj pre doprovod.

 

Musím mať výstroj ako neoprénový oblek a dlhé plutvy alebo mi stačia plavky a bežné vybavenie na šnorchlovanie ako šnorchel, maska a krátke plutvy?

Voda je v letných mesiacoh príjemne teplá. Ak Vás zaujíma iba interakcia s delfínmi, stačia Vám plavky a bežné vybavenie na šnorchlovanie – maska, šnorchel a krátke plutvy, aj keď odporúčame dlhé plutvy (majú väčšiu silu a rýchlosť, ako krátke plutvy). Ak ale chcete aj trénovať freediving a objavovať koralový útes, potom je potrebné si zaobstarať aj neoprénový oblek. Stačí short alebo dlhý s hrúbkou 3mm. Výstroj sa dá zapožičať alebo kúpiť. S otázkou výstroje vám radi pomôžeme.

 

Musím absolvovať lekársku prehliadku aby som sa mohol zúčastniť?

Áno musíte. Po prihlásení vám zašleme formulár, ktorý musí podpísať váš obvodný lekár, alebo iný lekár, napr. športový špecialista. Väčšinou sa robí preventívna prehliadka, spirometria a EKG. Tento formulár hovorí o tom, že váš lekár zhodnotil váš zdravotný stav ako vyhovovujúci na praktikovanie freedivingu, šnorchlovania. Od podpísania tento formulár platí jeden rok.

 

Budeme naozaj plávať s delfínmi? Nezľaknú sa nás keď skočíme do vody?

Je iba pár miest na svete, kde je možné zažiť skutočnú interakciu s delfínmi, teda že človek pláva na hladine alebo pár metrov pod hladinou a je niekedy aj iba menej ako meter od delfína ktorý pláva s ním. My na takéto miesto ideme. Ak máte pochybnosti, pozrite si naše fotogorafie.

 

Nachádzajú sa v lagúne aj žraloky?

V každom mori na svete,sú žraloky. Rovnako je to aj v Červenom mori. Priamo v lagúne, kde sa budeme nachádzať a kde budeme plávať s delfínmi, sa veľké a nebezpečné druhy žralokov nenachádzajú, tie sú na otvorenom mori. To je tiež jeden z dôvodov, prečo delfíny so svojimi mláďatami chodia do bezpečia lagúny. Dokonca, ani malé a plaché útesové žraloky ktoré sa väčšinou nachádzajú na útesoch, tu neboli pozorované.

 

Koľko rôznych aktivít je naplánovaných na jeden deň?

Počas dňa sú naplánované 2 až 3 aktivity na suchu, teda na lodi a 2 až 3 aktivity vo vode. Na lodi sú to: meditácia, joga, prednášky. Každá aktivita na lodi je v trvaní 30 až 60 min. Vo vode sú to: interakcia s delfínmi, objavovanie koralových útesov alebo tréning freedivingu na lane a bójke. Každá aktivita vo vode je v trvaní 40 až 90 min.

 

Musím sa zúčastniť všetkých aktivít, teda celého programu, alebo iba tých o ktoré mám záujem?

Môžete sa samozrejme zúčastniť iba aktivít, o ktoré máte záujem. Každopádne, ak máte záujem získať medzinárodne platnú freediverskú licenciu, v tom prípade je nevyhnutné aby ste sa zúčastnil čo najviac aktivít, hlavne tréningu.

 

Mám freediverskú licenciu, môžem sa zájazdu zúčastniť? Bude priestor aj na tréning pre pokročilejších freediverov?

Zájazdu sa zúčastniť môžete. Priamo pred loďou je hĺbka cca 10 m, vhodná pre začiatočníkov. Lokalita s väčšou hĺbkou, cca 30m, vhodná na tréning pre pokročilejších freediverov, sa tiež nachádza v lagúne. Jej dostupnosť ale záleží od počasia. Pokiaľ bude dobré počasie a budeme mať na lodi aspoň dvoch pokročilejších freediverov, určite sa naňu vyberieme. Priorita eventu je ale interakcia s delfínmi. Intro kurzu v Bratisalve sa samozrejme nemusíte účastniť.

 

Mám záujem urobiť si medzinárodne platnú freediverskú licenciu, bude to možné? Je to za príplatok?

Áno, ak absolvujete intro kurz a aj tréning počas tohto týždenného zájazdu, máte možnosť získať licenciu Apnea Academy Level 1, teda freediver začiatočník. Na jej získanie ale nestačí iba absolvovanie tréningu a teoretických prednášok, ale aj zloženie písomnej skúšky a dosiahnutie určitých výkonov vo vode – napr. čas aký dokážete nedýchať a hĺbka do ktorej sa dokážete zanoriť. Ak ku koncu zájazdu prejavíte záujem o túto licenciu a inštruktorka na základe vašich výkonov a chovania vo vode zhodnotí, že ste pripravený, dá vám písomnú skúšku. Poplatok za tréning na licenciu L1 je 80 € Ak skúšky zložíte, za poplatok 30 € Vám bude vystavená licencia.

Program zájazdu:

 

01.deň: Odlet do Egypta 

 

Odlet z Viedne/Bratislavy do Hurghady/Marsa Alam (podľa aktuálnej dostupnosti letov). Po prílete sa súkromnou prenajatou dopravou presunieme do prístavu, kde sa nalodíme na našu luxusnú loď. Ubytovanie v 2-lôžkových luxusných kajutách so súkromnou kúpeľňou. Loď je na úrovni 4*- 5* hotela, s plnou penziou. Zoznamovanie s ostatnými členmi skupiny a úvodné stretnutie s Katarínou Linczényi, najúspešnejšou slovenskou freediverkou. Čaká nás magický týždeň na jednom z najúžasnejších miest na Zemi. Budeme plávať a hrať sa s divokými delfínmi v tyrkisovej lagúne Červeného mora. Nadšenci freedivingu majú jedinečnú príležitosť naučiť sa umenie nádychového potápania priamo od jednej z najhblšie potápajúcich žien sveta. Začiatočníci majú možnosť na tomto zájazde získať medzinárodne platnú freediverskú licenciu, Apnea Academy Level 1. Na jej získanie je nutné absolvovať teoretickú časť a praktickú časť v bazéne aj na mori, a samozrejme zložiť praktickú aj písomnú skúšku. Program tohto zájazdu je zostavený tak, že všetky tieto atribúty spĺňa. Ak o tréning freedivingu nemáte záujem, budete si užívať program v lagúne a interakciu s delfínmi. Prvú noc trávime na lodi v prístave. 

 

02.deň: Plavba na našej luxusnej lodi do lagúny Sataya

 

Ráno vyrážame na plavbu do lagúny obkolesenej koralovým útesom Sataya - domova delfínov, kde budeme kotviť nasledujúce dni. Plavba do lagúny trvá približne 2 hodiny. Počas plavby môžete relaxovať, užívať si výhľad alebo sa venovať napr. obľúbenej knižke. Signál už pravdepodobne mať nebudeme, ako aj počas nasledujúcich dní. Perfektná príležitosť vypnúť telefón a konečne hodiť starosti za hlavu. Sataya je krásna azúrová lagúna s bielym pieskom uprostred červeného mora obkolesená koralovým útesom s rovnakým menom. Práve útes má funkciu akejsi bariéry, ktorá chráni lagúnu, a teda aj našu loď, pred vlnami aj prúdmi, ktoré prichádzajú z otvoreného mora. Lagúna je plytká, hlavne v časti kde budeme kotviť loď a kde sa zdržiavajú delfíny. Je tu hĺbka 5 až 12m a dno s bielym pieskom. Práve kombinácia týchto faktorov robí z tejto lokality jedinečné a bezpečné miesto ako pre freediverov začiatočníkov, tak aj pre delfínov. Delfíny si sem chodia oddýchnuť, nakŕmiť mláďatá, schovať sa pred nebezpečenstvami divokého otvoreného mora. Keď vstupujeme do lagúny, delfíny nás vítajú vysokými skokmi a naháňajú našu loď. Pohybujú sa tu vo veľkých húfoch o desiatkach kusov. Niekedy sa húfy spoja a je v lagúne naraz viac ako 100 delfínov. Po dohode s inštruktorkou v dnešný deň absolvujeme prvé plávanie s delfínami. K dispozícii máme dva rýchle člny, ktoré nás budú brať na rôzne lokality, presne na miesto v lagúne, kde sa práve nachádzajú delfíny, alebo kde sú koraly. Veľakrát sa ale stalo, že sme čln vôbec nepotrebovali, pretože delfíny boli rovno pod našou loďou. Večer náš čaká joga, dychové cvičenia pri západe slnka a debriefing s Katarínou Linczényi, kde si preberieme uplynulý deň. Noc v úplnom tichu, v pokojných vodách lagúny Sataya.

 

03.deň - 05.deň: Život v domove delfínov

 

Dobré ráno v domove delfínov! Vyjdite zo svojej kajuty a skontrolujte hladinu. Delfíny nás zvyknú prísť ráno pozdraviť. Pred raňajkami a skokom do vody, alebo naopak podvečer, počas západu slnka budeme cvičiť jogu, strečing, relaxačné a meditačné cvičenia. Do vody pôjdeme väčšinou na 2, no niekedy až 3 aktivity denne, záleží to od počasia aj želaní účastníkov. Každá aktivita trvá v priemere 45 až 90 minút. Jedna aktivita denne bude vždy s delfínmi – najaktívnejšie sú hlavne popoludní od 15:00 - 17:00. Druhá aktivita dňa bude buď to tréning freedivingu na bójke s lanom (technika, pohyb, vyrovnávanie tlaku), alebo pôjdeme preskúmať koralové útesy. Vzhľadom ale na to, že tréning bude niekedy prebiehať priamo pri koralovom útese, môžeme spojiť jedno aj druhé. Počas dňa bude samozrejme dostatok priestoru na oddych, relax, dobrú knižku, alebo koktejl. Účastníci, ktorých zaujíma aj tréning freedivingu ako taký, a nie len delfíny, budú mať možnosť pripojiť sa aj k prednáškam a cvičeniam na suchu – napr. cvičenia na vyrovnávanie tlaku. Budú aj prednášky o prírode, koraloch, delfínoch, ich správaní a živote, o tom čo robiť a čo nerobiť pri interakcii s nimi.

 

06. deň: Zážitok ako z filmu Avatar

 

Cez deň opäť plávame s delfínmi, meditujeme, prípadne podľa záujmu trénujeme freediving. V lagúne sa vyskytuje druh delfína skákavého, Spinner Dolphin. Sú veľmi energetické, hravé, zvedavé. Pohybujú sa veľa aj na hladine, už len preto, že sa musia chodiť nadychovať, takže niekedy ani netreba, aby sa človek zanáral a aj keby áno, v lagúne nie je väčšia hĺbka ako 10m. Okrem Delfínov môžeme tiež vidieť koralové útesy plné života na ktorých môžeme pozorovať korytnačky, rôzne rybky, hviezdice a iné živočíchy. V dnešný večer, budeme organizovať špeciálny nočný ponor. Náš rýchly čln nás odvezie do miesta v lagúne kde bude čo najväčšia tma, aby nám svetlo lodí nerušilo výhľad na nočnú oblohu plnú hviezd ale aj na svetielkujúci planktón vo vode. Ak by bolo niečo v reálnom svete blízko filmu Avatar, bolo by to toto. Práve bioluminiscencia, studené svetlo ktoré vytvára planktón ale aj iné živočíchy, bola jednou z inšpirácií pre nový film Avatar 2, Cesta Vody. Keď si do sýta vychutnáme tento jedinečný zážitok, zapneme pod vodou naše špeciálne baterky, aby sme videli, a budeme objavovať svet pod hladinou pod rúchom noci.

 

07. deň: Rozlúčka s delfínmi a plavba návrat do prístavu

 

Ráno opäť začíname jogou a meditačnými cvičeniami. v dnešný deň nás čaká posledné plávanie s delfínmi a ak ostane čas tak aj posledný tréning freedivingu. Za ten čas strávený v lagúne sme sa im priblížili a pochopili ich správanie. Popoludní sa našou luxusnou loďou presunieme do prístavu, kde budeme kotviť poslednú noc. Vrátili sme sa do civilizácie a do sveta ľudí. Noc na našej lodi v prístave.

 

08. deň: Odlet do Európy a návrat domov

 

Po neskutočnom týždni strávenom s divokými delfínmi v ich domove sa navraciame do reality.  Po raňajkách opustíme našu loď a presúvame sa na letisko. Odlet priamym letom z Hurghady/ Marsa Alam do Viedne/Bratislavy (podľa aktuálnej dostupnosti letov). Z týchto zážitkov budete ešte dlho čerpať pozitívnu energiu.

 

 

PRE KOHO JE ZÁJAZD URČENÝ?

 

Pre kohokoľvek, kto má za sebou aspoň základný intro začiatočnícky kurz freedivingu, ktorý trvá dva dni a organizuje ho v inštruktorka freedivingu Katarína Linczényi v Bratislave v bazéne. Introkurz je možné absolvovať aj v prvý deň zájazdu na lodi. Začiatočníci budú mať hneď pod loďou hĺbku 10m, bez vĺn alebo prúdov, ideálne podmienky pre naučenie sa freedivingu, doslova pár metrov od postele. Pokročilí freedivers síce nebudú mať možnosť poriadneho hĺbkového tréningu, ale môžu si vychutnať delfíny, meditácie ale aj tréning do 30m. Hĺbku 30m budeme mať dostupnú pri neďalekom koralovom útese. Táto lokalita ale nemusí byť každý deň prístupná, kvôli počasiu. Určite sa ale budeme snažiť vyhovieť ako začiatočníkom tak aj pokročilým, čo sa tréningu týka. Našou prioritou je ale stretnutie s delfínmi.

 

AKO JE VYBAVENÁ NAŠA LOĎ?

 

Náš domov na vode, je jedna z tých najkrajších lodí ktoré sa momentálne plavia vo vodách Egypta. Luxusná, 43m dlhá a 10m široká loď, so 4 palubami: dolná, hlavná, stredná a vrchná paluba. Plus dva rýchle člny. Dolná paluba kde je väčšina kajút. Hlavná paluba kde je vnútorná aj vonkajšia reštaurácia, spoločenská miestnosť aj vonkajší priestor vyhradený na odloženie potápačského vybavenia, prípravy na ponor, sprchy. Stredná paluba, kde je krásna terasa s pohodlnými sedačkami a pár ďalších kajút. Horná paluba kde je oddychová zóna a lehátka. Loď má kapacitu až 25 ľudí. Maximálny počet účastníkov je do 16 osôb. Je to

z viacerých dôvodov. Jednak väčšie súkromie a osobný priestor ale aj väčšia bezpečnosť pri freedivingu, individuálny prístup ku študentom zo strany inštruktora a hlavne, príjemnejšia interakcia s delfínmi.

 

Kajút je celkovo 13. Jedna kajuta je pre inštruktorov. 10 kajút má dve oddelené postele a sú určené pre dvoch ľudí. 1 kajuta má jednu veľkú posteľ pre pár. 1 menšia kajuta má jednu single posteľ. Každá kajuta má vlastnú kúpeľňu (sprcha a záchod), priestor na odkladanie vecí ako oblečenie, nočný stolík, mini chladničku.

Postavenie zájazdu sa mi páčilo, bola to všehochuť, nielen pamiatky, ale aj príroda a život ľudí, ich práca. Veľa sme videli a zažili.Ďakujem

Alena Košiarová

Ázia 2023

© 2023 CK Victory Travel. Developed by invibe