Sociálne siete
Program zájazdu
1. deň: Odlet z Viedne do Afriky
Odlet z viedenského letiska Schwechat. Odlietame v poobedných hodinách a noc trávime v lietadle.
2. deň: Z hlavného mesta až na juh krajiny, do Keetmanshoopu
Prílet do WINDHOEKU, hlavného mesta Namíbie nachádzajúceho sa v nadmorskej výške nášho Rozsutca. Po absolvovaní colných formalít a vyzdvihnutí áut, vyrážame priamo v ústrety nefalšovanej namibskej divočine. Dlhý presun na juh krajiny. Namíbia sa prekladá aj ako obrovské, pusté miesto. Vedeli ste, že Namíbia je jedna z najmenej zaľudnených krajín sveta, hneď po Grónsku, Falklandoch, Mongolsku a Západnej Sahare? Kvalitnou cestou smerujeme priamo na juh a prekročíme obratník Kozorožca. Podvečerný príchod do mesta Keetmanshoop. Naše cieľové mesto sa nachádza v horúcom regióne Karas v južnej Namíbii, ktoré leží na transnamibskej železnici z Windhoeku do Upingtonu v Južnej Afrike. Po ubytovaní v centre mesta nás už čaká prvá večera v Afrike. Keďže región perfektne poznáme, vašim chuťovým pohárikom zaručujeme nezabudnuteľný gurmánsky zážitok z vynikajúco pripravených steakov z diviny alebo nefalšovanáho nemeckého schnitzela. A keďže sme tak trochu aj po náročnom prechode púšťou, ovlažíme si hrdlá miestnym pivom Windhoek. Nocľah v Keetmanshoope.
3. deň: Druhý najväčší kaňon sveta a prístavne mesto hľadačov diamantov - Lüderitz
Po skvelých raňajkách odchádzame navštíviť blízky Quiver tree forest. Tento Ikonický sukulent, v jazyku afrikáns Kokerboom je jedným zo 150 druhov aloe, ktoré rastú v južnej Afrike, hlavne však v Namíbii. Vďaka svojej stavbe, hrubej kôre, kožovitým listom a rafinovanému koreňovému systému znáša veľmi dobre veľké horúčavy a suché podnebie. Toto aloe rastie veľmi pomaly, a až po dvadsiatich rokoch rastu vyrašia zo vzpriameného, spočiatku striebristého kmeňa prvý vidlicovité vetvy. Vedeli ste, že vetve tohto prekrásneho sukulentu používali Krováci a Sanovia, pôvodní obyvatelia Južnej Afriky, na výrobu tulcov pre svoje otrávené šípy? Pokračujeme ďalej a dostávame sa k druhému druhého najväčšieho kaňonu sveta - Fish River Canyon. Obrovská strž je asi 160 kilometrov dlhá a až 27 kilometrov široká. Hĺbka kaňonu v niektorých častiach dosahuje až 550 metrov. Rieka Fish, ktorá kaňon vyhĺbila počas stoviek miliónov rokov, je najdlhšou vnútrozemskou riekou Namíbie, ktorá sa prerezáva suchou a kamenistou planinou, ktorá je iba riedko pokrytá rastlinstvom. Na vyhliadke Hobas si užijeme nezabudnuteľný výhľad, prejdeme sa po okraji kaňonu a posedíme si nad pol kilometra hlbokou roklinou. Podvečerný príchod do mesta na pobreží Atlantiku, do mesta Lüderitz – najodľahlejšieho namíbijského mesta.
4. deň: Kolmanskop – mesto duchov, zámok Duwisib
Prístavné mesto Lüderitz leží na brehu zálivu, ktorý portugalský moreplavec Bartolomeu Dias objavil už v roku 1487. Mesto Lüderitz tu bolo založené o necelých 400 rokov neskôr a dnes je známe koloniálnou, secesnou architektúrou v štýle Art Nouveau. Na divokom pobreží je možné pozorovať uškatce, veľryby, tučniaky a občas aj pštrosy a my si tu užijeme parádnu plavbu katamaránom. Presun do najväčšej atrakcie regiónu, mesta duchov - Kolmanskop. História Kolmanskopu začala v roku 1908 úplne nevinne, kedy istý robotník menom Zacharias Lewala narazil pri čistení koľajníc v piesku na lesklý kamienok, ktorý priniesol svojmu nadriadenému. Zacharias objavil vzácny diamant... Fascinujúcu históriu diamantovej oblasti si povieme pri prehliadke opusteného mesta, ktoré sa postupne stráca pod pieskami púšte Namib... Spolu s miestnym sprievodcom vstúpime do niekoľkých domov, pozrieme si telocvičňu, ale aj bowlingovú halu, či mäsiarstvo, ktoré ich majitelia už dávno opustili. Mrazivý zážitok do konca života. Ideme ďalej. Hrad Duwisib je veľká pevnosť v kopcoch suchého regiónu Hardap a dnes slúži ako múzeum. Cieľ dnešného dňa je však najstaršia púšť sveta – Namib. Ubytovanie a nocľah v štýlovej lodge.
5. deň: Namib Naukluft Park, východ slnka nad oranžovými dunami Sossusvlei
Jeden z najkrajších národných parkov celej Afriky, NAMIB NAUKLUFT NATIONAL PARK je veľký ako Slovensko a pre svoju výnimočnosť ho chráni UNESCO. Vstupujeme do kráľovstva soľnej planiny Sossusvlei, pravdepodobne najúchvatnejšej časti celej Namíbie... Duna č.45 a nádherné výhľady pri východe slnka na piesočné more púšte Namib. Deadvlei - panva s vysušenými 500 ročnými akáciami. V kombinácii s bielou, pozpraskanou zemou pod nohami a oranžovými dunami okolo sa budete cítiť ako na inej planéte. Nachádzame sa v oblasti najvyšších dún sveta a my si túto časť púšte, ktorá je ako z pohľadnice, dokonale vychutnáme. Vyšliapnete si na najväčšiu dunu, na Big Daddyho? Najlepší z nás to dávajú za necelú hodinu! Pokračujeme ďalej. V kaňone Sesriem zostúpime až na dno a prejdeme si tajomné zákutia tohto prírodného skvostu. SOLITAIRE je jedinou stanicou medzi dunami v Sossusvlei a pobrežím vo Walvis Bay. Vedeli ste, že holandský autor a dokumentarista Ton van der Lee sa preslávil svojím bestsellerom Solitaire, v ktorom opisuje svoj život v tejto malej púštnej osade? My si určite kúpime tradičné nemecké štrúdle a vychutnáme si príslovečnú africkú pohostinnosť. Po prašných cestách púšte NAMIB pokračujeme do nemeckého kúpeľného mesta SWAKOPMUND.
6. deň: Kúpeľné miesto Swakopmund v ležiace púšti a „zázračná“ žijúca fosília
WALVIS BAY a SWAKOPMUND – dve koloniálne mestá, kedysi súperiacich mocností, vzdialené len 30 km od seba, na pobreží Atlantického oceánu. Kolónia pelikánov, plameniakov a pieskové duny v meste. SWAKOPMUND – príjemné a čisté mestečko s názvami ulíc po nemeckých panovníkoch, skvelým pivom Hansa a chutným pštrosím steakom. Drevená mestská veža, vynikajúce reštaurácie na pobreží, obchodíky s nádhernými africkými suvenírmi, čarovná atmosféra, ale zároveň aj miesto smutnej histórie genocídy Hererov. Na mieste si povieme viac. Úchvatné a fotogenické scenérie oblasti Moon land. Práve tu budeme hľadať jedinečnú rastlinu (v skutočnosti strom), starú aj tisíc rokov, endemit, ktorý sa nachádza len v tejto oblasti. Žijúca fosília - Welwitschia Mirabilis. Pozoruhodná rastlina plná zaujímavostí, teraz vám iba prezradíme, že na rozdiel od väčšiny púštnych rastlín, ktoré majú prieduchy na zníženie výparu vody len na spodnej strane listu odvrátenej od slnka, u velvičie tieto nenápadné prieduchy nájdeme na oboch stranách 😊. Na konci dňa pre adrenalínových záujemcov zorganizujeme vybláznenie sa na dunách v sedlách štvorkoliek. Večerné posedenie s pivkom v miestnom bare, kde budeme možno sledovať jeden z najobľúbenejších športov domácich – rugby.
7. deň: Pobrežie kostier, pohorie Brandberg a tajomný Damaraland
Návšteva CAPE CROSS - miesto, kde v roku 1486 portugalský moreplavec Diego Cão ako prvý Európan vstúpil na africkú pôdu. My tu však navštívime najmä obrovskú kolóniu uškatcov. Pripravte sa na intenzívny odor, a tiež na výhľady do nehostinnej planiny. Pokračujeme ďalej na Pobrežie kostier, miesta, ktoré bolo medzi námorníkmi oprávnene považované za jedno z najnebezpečnejších pobreží na svete. Nehostinná krajina s melancholickou krásou sa nachádza na juhozápadnom okraji Afriky. Toto miesto výstižne pomenovali už portugalskí moreplavci „As areias do Inferno“ Pekelné piesky... Práve zradné piesčité plytčiny, hmly a búrky boli odjakživa príčinou mimoriadne veľkého množstva lodných katastrof. Pre námorníkov znamenalo stroskotanie na Pobreží kostier istú smrť. Kto sa neutopil v studenom mori, zahynul na rozpálenom piesku. Iná možnosť prakticky nebola. Po návšteve Pobrežia kostier zamierime do vnútrozemia a po prašnej ceste smerujeme do mestečko Uis – kedysi známeho centra ťažby cínu. Nachádzame sa v oblasti kmeňa Damara. Sekundovať nám bude masív pohoria BRANDBERG s najvyšším vrchom Namíbie, s veľmi neafrickým názvom Königstein. A práve tu objavíme najstaršie bušmenské maľby, ktorých je tu vraj až tridsaťtisíc! Hodinový trek krásnym prostredí kaňonu s miestnym damarským sprievodcom až k najznámejšej skalnej maľbe – White lady. Interpretácie tejto maľby sú rôznorodé, je to naozaj záhadná ženská postava - náčelníka? Noc v oblasti Brandbergu.
8. deň: Petroglyfy v Twyllenfontein (UNESCO) a domorodé kmene severnej Namíbie
Viete o tom, že aj v Namíbii žije etnikum, ktoré je považované za najstaršie etnikum na svete? Poznáme ich pod spoločným názvom Krováci, Sanovia či Bušmeni. A práve títo ľudia sú tvorcami fantastických skalných malieb starých viac ako 6000 rokov a v Afrike nemajú obdobu. Sú vyryté do červeného pieskovca v oblasti Twyllenfontein a v tejto nádhernej, UNESCOM chránenej časti severnej Namíbie nájdeme fantastické zobrazenia ľudí, zvierat, ale aj leva s ľudskými rukami. Okrem nich však objavíme aj množstvo nákresov a máp s prameňmi a napájadlami, či postavy súvisiace s prastarými náboženskými rituálmi. Skamenený les – fascinujúci pohľad na približne 200 kamenných kmeňov. Spočítame letokruhy na kamenných zvyškoch stromov, ktorých vek sa odhaduje na minimálne 200 miliónov rokov? Priniesla sem až 50 metrov vysoké stromy gigantická povodeň? Ako vlastne funguje proces petrifikácie? Všetky podrobnosti sa dozvieme od nášho fundovaného sprievodcu. „Rohaté“ ženy z kmeňa Herero v typických koloniálnych odevoch a ženy „hore bez“ z kmeňa Himba. Pokračujeme ďalej na sever, do najnehostinnejšieho a najodľahlejšieho regiónu Kunene do mesta OPUWO, hlavného správneho strediska ľudí z kmeňa Himba. Uvidíme aj teraz takmer nahú ženu z kmeňa Himba opásanú len koženým bedrovým pásom a s nákupným košíkom v supermarkete? Noc v Opuwo.
9. deň: Autenticity Himbalandu
Návšteva dedinky Himbov, ktoré sú roztrúsené krajinou, odovzdáme dary náčelníkovi a budeme pozorovať ich ešte stále autentický život domorodcov. Tento kmeň si zachoval svoj pôvodný spôsob života, ženy sa tu dodnes natierajú zmesou červenej okry, kravského tuku s bylinkami a chodia stále obnažené. Sprievodca vám povie ako sa himby umývajú, keď tu nie je žiadna voda, prečo nosia na hlavách dva vrkoče alebo koženú čelenku, čomu sa venujú muži a pod... Podvečerný príchod pred brány NP Etosha, kde sa pohodlne ubytujeme.
10. deň: Najlepší národný park Namíbie a naše jedinečné safari na autách
Národný park Etosha, v jazyku Bušmenov to znamená „veľké biele miesto“. Rozlohou takmer ako polovica Slovenska. Národný park bol založený v roku 1907, keď bola Namíbia nemeckou kolóniou známou ako Nemecká juhozápadná Afrika. Tento park je prístupný aj pre osobné autá, takže si urobíme vlastné safari, bez miestneho sprievodcu, kedy si natiahneme safari aj o niekoľko hodín navyše ako býva zvykom. Biela soľná panva uprostred rezervácie s napájadlami, mopanovými porastami a stádami antilop, pakoňov, zebier či ikonických oryxov (priamorožcov). Pozorovanie divej zveri. Kto uvidí prvý slona, nosorožca, hyenu, pštros čileva? Doobeda budeme pozorovať pasúce sa antilopy skákavé, zebry, žirafy, pakone a ak budeme mať šťastie, uvidíme aj šelmy odpočívajúce po nočnom love. Zo šeliem sa tu vyskytujú všetky veľké mačky – lev, leopard a gepard. S blížiacim západom slnka opúšťame národný park a presúvame sa do mesta Tsumeb. Bývalé banské mesto s nádherným parkom a náš hotel s bazénom.
11. deň: Obrovský „šuter“ z neba, krokodília farma a prvé momenty hlavného mesta
Po raňajkách po asfaltovej C42 pokračujeme na Grootfontein (Veľký prameň), aby sme objavili najväčší meteorit sveta – Hoba. Až päťdesiat ton takmer čistého železa v roku 1920 pristávalo miestnemu farmárovi na pozemok, keď oral svoje polia. Za tie roky, návštevníci tohto unikátu si odpílili a tak zmenšili meteorit na súčasnú podobu. Smerujeme do hlavného mesta krajiny. Popri kvalitnej ceste sledujeme všadeprítomné farmárske ploty s kravami a ovcami. Zástavka v mestečku Otjiwarongo, návšteva krokodílej farmy. V poobedných hodinách príchod do Windhoeku. Večerná rozlúčka z Afrikou v niektorom bare na ulici Garten Street alebo Neslon Mandela Avenue. Kalapo nawa, Namíbia. Dovidenia, Namíbia.
12.-13. deň: Windhoek v skratke a prílet do Viedne
Po raňajkách, pred odletom cestou na letisko, absolvujeme ešte posledné momenty v hlavnom meste. Windhoek – hlavné mesto nachádzajúce v strede krajiny, náhornej plošiny Khomas 1655 m.n.m. Prvé moderné osídlenie tu vzniklo v roku 1840, kedy sa tu usadil náčelník domorodých Orlamov - Jonker Afrikaner. Postavil tu prvý kostol, ale po niekoľkých rokoch kvôli ozbrojeným stretom s okolitým svetom nútený odísť. Štafetu po ňom prebral Curt von Francois, kapitán nemeckej armády, ktorý tu počas kolonizácie krajiny v roku 1890 mesto obnovil. Veľa koloniálnych budov z čias nemeckej kolonizácie dodáva mestu tradičný kolorit dodnes. Už v roku 1891 sa Windhoek stal hlavným mestom Nemeckej juhoafrickej Afriky a prví belosi sa do mesta nasťahovali už v roku 1893. My navštívime Katedrálu Sv. Márie tzv. “nemecký kostol“ v strede mesta, prevezieme sa po uliciach budovateľov svetlých zajtrajškoch ako F. Castra či už nebohého R. Mugabeho a presunieme sa na letisko Hosea Kutako Int.airport vzdialeného od mesta asi 40 km. Prílet do Viedne a transport na Slovensko, do Bratislavy a Trnavy.
Ahojte Victory Travel:) Odporúčam každému túto cestovnú kanceláriu :) za mňa maximálna spokojnosť moje hodnotenie teda dávam na 15/10 ! a to z každého smeru ústretovosť, profesionalita, komunikácia, cena, výber rezortu, sprievodca, miestny sprievodca :) ešte raz ďakujem za prekrásne strávene dobrodružstva a zážitky na ktoré nikdy nezabudnem. Vďaka ešte raz Michal.
© 2023 CK Victory Travel. Developed by invibe