MENU

POBALTIE - ESTÓNSKO, LITVA, LOTYŠSKO

Alt Text!
14

EURóPA

POBALTIE - ESTÓNSKO, LITVA, LOTYŠSKO

KONEČNÁ cena od 1330 €

Preskúmajte s nami čaro Európy, o ktorej sa v cestovateľskom žargóne ešte stále málo hovorí. Uvoľnená atmosféra v stredovekých uličkách jednych z najkrajších európskych miest, pamiatky UNESCO a výborné jedlo! Národný parky Lahemaa, medvede a losy v najväčšom národnom parku v celom Pobaltí – Gauja. Secesná Riga, prímorská Klaipeda a židovský Vilnius. Kurská kosa - Kolónie kormoránov, najvyššie položené pieskové duny v Európe aj vrch čarodejníc.

Krajina
Estónsko, Litva, Lotyšsko
Typ
Outdoor
Neprekonateľný program! Stredoveké mestá aj divoká príroda – spoznajte Pobaltie komplexne.

·         Estónsky Tallin – Praha severu aj atmosféra secesnej Rigy
·         Kurská kosa - kolónie kormoránov, najvyššie položené pieskové duny v Európe
·         NP Lahemaa a magické pobrežie severného Estónska 
·         Losy aj medvede v najväčšom národnom parku v celom Pobaltí - Gauja
·         Prímorská Klaipėda aj židovský Vilnius
  • Cena zahŕňa
  • Cena nezahŕňa
  • Príplatky
  • Dôležité vedieť
Sprievodcu CK Victory Travel, ubytovanie s raňajkami, vlastnú prenajatú dopravu, kvalitný sprievodný program, poistenie CK proti insolventnosti, letenku, letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky.

Stravu okrem raňajok, vstupné, poistenie liečebných nákladov, fakultatívne výlety.

Príplatok za jednolôžkovú izbu: 290 €

Sprievodcu CK Victory Travel, ubytovanie s raňajkami, vlastnú prenajatú dopravu, kvalitný sprievodný program, poistenie CK proti insolventnosti, letenku, letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky.

Stravu okrem raňajok, vstupné, poistenie liečebných nákladov, fakultatívne výlety.

Príplatok za jednolôžkovú izbu: 290 €

1. deň: Tallin – Praha severu

Odlet z Budapešti do Tallinu. Prehliadka mesta – zoznámime sa s ikonickými uličkami a budovami, ktoré formovali históriu jedného z mála zachovaných stredovekých miest v Európe (UNESCO) s prvkami dánskej, švédskej, nemeckej a ruskej architektúry. Vďaka množstvu vežičiek, ktoré uvidíte z vyhliadky pochopíte, prečo sa mesto volá Praha Severu. Na príbehoch jednotlivých domov – v mnohých z nich vraj straší – si vysvetlíme históriu tohto malebného mesta.  Brána Viru, Staré trhovisko a Radničné námestie s gotickou radnicou a lekárňou, hradné návršie Toompea s pravoslávnou katedrálou Alexandra Nevského, a mnohé iné. 

2. deň: NP Lahemaa a magické pobrežie severného Estónska 

Dnes nás čaká krásna príroda pozdĺž Fínskeho zálivu sa vydáme do najväčšieho a najstaršieho estónskeho národného parku Lahemaa.  Prejdeme sa po náučnom chodníku pokrytom machmi čarovne obkolesenom borovicovým porastom s lesnými plodmi a hubami -   Viru bog, kde spoznáme typickú severo-estónsku krajinu, rastlinstvo a živočíšstvo estónskych močiarov. V dobe ľadovej boli bludné kamene, ktoré si následne pozrieme,   transportované ľadovcami na veľkú vzdialenosť. Magické pobrežie severného Estónska s krásnymi rybárskymi dedinkami nás očarí. Ubytovanie opäť v Talline. 

3. deň: Presun do Lotyšska, secesná Riga

Ranný presun do Lotyšska – víta nás hlavné mesto Riga. Pozrieme si stredoveké centrum (UNESCO) a jeho ikonické budovy s príbehmi a bohatou históriou. Krásna gotická stavba – Rižský dóm, vyhliadky na mesto, staré hangáre kedysi využívané na vzducholode, dnes fantastické trhovisko, ulica Alberta, kt. sa kedysi hovorilo ulica architektonickej hanby. Dnes sú budovy v secesnom slohu zapísané na listine UNESCO. Traja bratia, Pamätník slobody, vyhliadka. 

4. deň: NP Gauja - najväčší národný park v celom Pobaltí

Čaká nás najväčší národný park v celom Pobaltí NP Gauja. Tiahne sa pozdĺž rieky Gauja, ktorá sa v minulosti zarezávala do pieskovcovej vrstvy a vytvorila tak hlboké údolia s meandrami – možnosť plavby po pokojných vodách s pozorovaním skalných útvarov. Hrad Turaida opradený legendami si prejdeme  a dozvieme sa tu i niečo o tradičnom spôsobe života Lotyšov. Prejdeme sa po náučnom chodníku v Ligatne, kde spoznáme divú lotyšskú zver – losy i medvede. Cestou do Rigy sa zastavíme pri pamätníku obetiam holokaustu na mieste koncentračného tábora v Salaspils. Nocľah v Rige.

5. deň: Litva – Hora krížov, Palanga aj malebné prímorského mestečko Klaipeda

Ranný presun do tretej pobaltskej krajiny na našom zozname. Prichádzame do severnej Litvy, čaká nás mestečko Šiauliai – východiskový bod na Horu krížov, akúsi ikonu Litvy a pútnické miesto kresťanov. Tisícky krížov na pahorku majú i slovenských zástupcov. Neskôr sa presunieme do mestečka Palanga do múzea jantáru a následne malebného prímorského mestečka Klaipeda, kde si pozrieme historické centrum a ubytujeme sa.

6. deň: Kurská kosa - Kolónie kormoránov, najvyššie položené pieskové duny v Európe aj vrch čarodejníc

Fantastická Kurská kosa – výbežok pevniny dlhý okolo 100 km začínajúci v ruskom Kaliningrade si pozrieme počas dňa. Kolónie kormoránov, dom spisovateľa Thomasa Manna, najvyššie položené pieskové duny v Európe, vrch čarodejníc – odkazy na pohanské tradície a príbehy sú tu na každom kroku. Nevidieť Kurskú kosu a byť v Pobaltí ? Nemožné.

7. deň:  Vilnius - Pobaltský Jeruzalem

Presun do hlavného mesta Litvy – Vilnius, mestečko s množstvom veží a vežičiek, krásnych kostolov a malebných promenád. Hovorí sa mu i Pobaltský Jeruzalem. Brána úsvitu, Kostol sv. Anny, Katedrála, a mnoho iného. Vyhliadky na tento barokový skvost zapísaný i na zozname UNESCO pamiatok sa vám naskytnú z hory 3 krížov, či TV veže, kde v januári 1991 sovietske tanky zmasakrovali niekoľko ľudí demonštrujúcich proti obsadeniu TV stanice Sovietmi, čím Rusko definitívne stratilo posledný kredit v otázke uchovania si Litvy.  Neďaleko mesta nájdeme park, resp. les Paneriai – reminiscencia zverstiev páchaných najmä na židovskej komunite nacistickým Nemeckom a neskôr sovietmi.

8.deň: Hrad Trakai a návrat domov

Ráno si zájdeme na jeden zo symbolov Litvy – hrad Trakai na jazere, zoznámime sa so zvykmi miestnej komunity a užijeme si príjemné doobedie na vidieku. Neskôr návrat do Budapešti.

Trasa zájazdu:
Tallinn - Lademaa National Park - Riga - Gauja National Park - Šiauliai - Palanga - Klaipeda - Kuršská kosa - Vilnius

Veľmi zážitkova cesta, plná prekvapení nad rámec oficiálneho programu. Veľká vďaka Zuzke a Jurajovi, za ochotu, ústretovosť a profesionalitu.

Tatiana Valentová

Európa 2020

© 2020 CK Victory Travel. Designed by Provocation bureau | Developed by invibe