1. deň: Odlet z Európy na Arabský polostrov. Neuveriteľný výlet začína :-)
Odlet z Viedne a nočný prílet do Džidda. Absolvovanie migračných formalít a nocľah v Džidde.
2. deň: Džidda - relax
Relax v súkromnom plážovom klube v blízkosti mesta Džidda - možnosť kúpania sa. Podvečer sa presunieme do historického cestra Jeddahu - Balad, kde si pozrieme miestny trh a nakúpime prvé suveníry. Noc v Džidde.
3. deň: Džidda - UNESCO
Celodenná prehliadka mesta Džidda. Preskúmame časť mesta Al Balad, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO. Očarí nás architektúra starých domov postavených z koralových kameňov, prepletieme sa uličkami až na miestny bazár a necháme sa uniesť vôňou miestneho parfumu alebo kadidla. Pokiaľ nám vyjde čas, nevynecháme ani úchvatný rybí trh a ak nám bude umožnený vstup, pozrieme sa na plávajúcu mešitu - jeden z najvýraznejších symbolov Džiddy. Plávajúca mešita bola postavená v roku 1985 na vodnej hladine so základňami vysadenými pod hladinou mora. Nazýva sa aj „mešita Al-Rahmah“. Je typická jasnou bielou farbou a tyrkysovou kupolou, ktorá maľuje nádhernú scénu, najmä keď na ňu svieti slnko, aby odrážala krásu architektúry spojenú s islamským a tradičným konštruktívnym umením. Krása mešity nás samozrejme uchváti, je však vybavená aj pokročilými zvukovými a svetelnými technológiami, ktoré dopĺňajú prvky, ktoré ju odlišujú od ostatných pokojom a extrémnou krásou. Noc v Džidde.
4. deň: Medina – druhé najposvätnejšie mesto islamu
Presun do druhého najposvätnejšieho mesta islamu - Mediny. Mešita Proroka Mohameda je architektonickým skvostom v ktorom je naozaj veľmi citlivo skĺbená stará historická časť s tou novo pristavenou. Vedeli ste, že podľa Proroka Mohameda sa jedna modlitba v tejto mešite rovná celej tisícke modlitbe v iných mešitách? Predmestie Mediny, hora Uhud. Práve tu sa v roku 625 odohrala pamätná bitka medzi moslimami a Mekkáncami. Cintorín Al Baquee, na ktorom sú pochovaní Mohamedovi príbuzní a spoločníci. Mešita al-Qiblatayn. Vedeli ste, že práve tu Prorok dostal príkaz zmeniť smer modlenia z Jeruzalema do Mekky? Mešita Quba je miesto, kde Prorok v sprievode Abu Bakra prvýkrát zostal v Medine po emigrácii z Mekky. Prišli v pondelok 12. Rab’i al-Awwal, štrnásť rokov po proroctve a tento dátum označuje začiatok islamského kalendára (hidžra). Prorok tu založil prvú islamskú mešitu. Nocľah v Medine.
5. deň: Al Ula
Odchod do lokality Al-Ula. Prehliadka pozostatkov starého mesta Ula (UNESCO), starobylé mesto, kedysi na križovatke Hodvábnej a Kadidlovej cesty, posedíme v Old Market Street.. V 12. storočí sa staré mesto Al-Ula stalo dôležitou osadou pozdĺž pútnickej cesty z Damasku do Mekky. Mesto postupne nahradilo Qurh na juh od A-lUly a v dobrom ho spomínajú cestovatelia od 12. storočia.. Domy boli navrhnuté tak, aby boli navzájom spojené a poskytovali tak účinné opevnenie. Na jednom mieste bolo do mesta prístupných 14 bránami, ktoré sa otvárali ráno na privítanie cestovateľov, pútnikov a iných návštevníkov a zatvárali sa každý večer. Ochutnáme tunajšiu špecialitu – datľový dezert? Dnešný zážitkami nabitý deň však nekončí. Prichádzame ku skale Elephant Rock, ktorú príroda vytvarovala v tvare slona. Ohromujúca slonia skala, geologický zázrak prírody. Nocľah.
6. deň: Hegra – púštna scenéria, ktorá vám vyrazí dych
Návšteva Hegra a Dadan v oblasti Al-Ula. Je len málo miest na svete, kde sa stále môžete cítiť ako skutočný prieskumník mapujúci nepoznané. Ale v Al-Ula, ktorá je domovom prvého saudskoarabského zoznamu svetového dedičstva UNESCO, hlboko v púšti v severozápadnej oblasti krajiny, by ste si ešte mohli zahrať svoju fantáziu byť na jeden deň neohrozeným archeológom. Žasnime spolu nad monumentálnosťou nádhernej púštnej krajiny. Hegra – prvá saudskoarabská pamiatka zapísaná na zoznam UNESCO. Tu budeme obdivovať hrobky zasadené do púštnej krajiny, ktoré po sebe zanechal národ Nabatejcov. Potvrdíéte aj vy, že jordánska Petra je oproti tomuto iba slabý odvar? Dadan, kedysi kamenné hlavné mesto v oáze, hlavné mesto kráľovstva Dadanského z 9-8 stor. pr. n. l. a potom Lyhanského kráľovstva 5.-2.stor. pr.n.l. Mestá, ktoré vekom predbehnú ešte Nabatejcov a ktoré kedysi boli veľmi bohaté vďaka karavánam.
7. deň: Jedinečné petroglyfy v Jubbah (UNESCO) a mesto Hail – domov legiend.
Po raňajkách nás asi päťhodinová cesta púšťou zavedie do oblasti, v ktorej sa nachádzajú 10 000 rokov staré skalné nápisy a petroglify, ktoré sú na zozname svetového dedičstva UNESCO. Práve tu sa ocitneme obklopení obrazmi minulosti. Miestne rytiny patria k najvýznamnejším neolitickým skalných umení na Blízkom východe. Prichádzame do mesta Hail. Mesto Hail, ktoré sa nachádza medzi horou Mt. Shammer na severe a horou Salma na juhu a bolo kedysi nielen hlavným mestom celej Arabskej púšte, ale aj domovom básnika Hatima Al Taiho. Vedeli ste, že vďaka až neuveriteľnej štedrosti sa tento arabský básnik objavil aj v príbehoch „Tisíc a jedna noc“? Hail je dnes je hlavným mestom rovnomenného severného a stredného regiónu Saudskej Arábie a je obľúbenou zastávkou počas púte do Mekky. Navštívime hrad hrad Al Qishlah a pevnosť A'arif. Hrad Al-Qishlah, postavený v 40. rokoch 20. storočia počas kniežatstva princa Abdul-Aziz bin Musa'ad Al Saud z provincie Ha'il, je dvojposchodový hlinený palác s dlhými stenami, ktoré sa tiahnu v dĺžke viac ako 140 metrov. Nocľah v Hail.
8. deň: Provincia Qassim a najväčší ťaví trh na svete
Dnešné skoré vstávanie a vyrážame na najväčší ťaví trh na svete na prašnom predmestí Buraydah, kde sa každé ráno obchoduje s tisíckami tiav, kôz a oviec. Tento živý trh je útokom na zmysly a skutočným saudským zážitkom. Večer sa vyberieme do púšte, ktorá je 40 kilometrov od Buraydah, aby sme si tam užili a zažili beduínsku večeru. Bude práve beduínska večera v púšti jeden z ďalších top zážitkov zájazdu?
9. deň: Ushaiger – úžasný kontrast oproti Rijádu.
Ushaiger Heritage Village, skrytá v srdci Najd, oblasti posiatej oázami 200 km od Rijádu, poskytuje pohľad na starú, pomaly sa rozvíjajúcu saudskú spoločnosť. Beduíni sa tu prvýkrát usadili pred 1500 rokmi a Ushaiger sa vďaka svojim prameňom a olivovým a palmovým hájom s nízkymi okrajmi rýchlo stal obľúbenou zastávkou pre pútnikov prechádzajúcich do Mekky. Budeme sa prechádzať sa v jeho úzkych uličkách, a to pre nás znamená vstúpiť do živého múzea, posiateho stopami dávneho spôsobu života. Tešte sa na labyrin kľukatých uličiek, ktoré prechádzajú medzi stovkami hlinených domov. Dedina Ushaiger ponúka úžasný príklad architektúry Najdi s výraznými trojuholníkovými oknami a strechami a ozdobne vyrezávanými drevenými dverami. Nocľah v Rijáde.
10. deň: hlavné mesto Rijád a Diriyah (UNESCO)
Prehliadka hlavného mesta Saudskej Arábie - mesta Rijád. Navštívime 150 rokov starú pevnosť Masmak, citadelu z hliny a nepálených tehál, ktorá bola svedkom zrodu kráľovstva. Naše kroky ďalej povedú na slávne námestie Chop Chop Square, kde ešte donedávna prebiehali verejné popravy. Sky Bridge s panoramatickým výhľadom na mesto Rijád.
Diriyah, rodisko prvého saudského štátu, historická križovatka pútnikov a obchodníkov a domov jedného z najambicióznejších projektov v kráľovstve.
V Diriyah, kedysi sídlilo prosperujúce púštne mesto, ktoré bolo centrom kultúry a obchodu. Jeho štvrť At-Turaif, hlavná štvrť oblasti, bola pôvodným sídlom moci pre rodinu Al Saud v kráľovstve. V roku 1727 bolo mesto pomenované hlavným mestom krajiny, čím sa položili základy Saudskej Arábie. Diriyah padol koncom roku 1818 na konci wahhábskej vojny a ako hlavné mesto krajiny ho nahradila neďaleká osada Rijád. Ruiny At-Turaif boli v roku 2010 vyhlásené za miesto dedičstva UNESCO a táto oblasť je odvtedy predmetom starostlivého plánu obnovy, ktorého cieľom je priviesť jej historické dedičstvo späť k životu. Národné múzeum a palác Murraba, bývalý domov a dvor kráľa Abdula Azíza, zakladateľa modernej Saudskej Arábie. Samozrejme že Rijád ponúka obrovské množstvo špičkových gastronomických zážitkov, ktoré si pochopiteľne nenecháme ujsť ani my. Nocľah v Rijáde.
11. deň: odlet do Viedne
Odchod na letisko, odlet do Európy a príchod domov.