MENU

SUMATRA, SIBERUT A MENTAWAI

12

SUMATRA, SIBERUT A MENTAWAI

Náročnosť zájazdu
KONEČNÁ cena 4150 € 4090 €

Predstavte si, že sa premiestnite tisíc rokov späť do minulosti na tropický ostrov v Indickom oceáne. Ležíte sami na nádhernej divokej pláži a za chrbtom sa vám ozývajú zvuky dažďového pralesa. Nachvíľu sa stanete súčasťou autentického života v Ume - tradičnom drevenom dome. Spoločnosť vám robia potetovaní Mentawajci. Z blízka pozorujeme fascinujúce zvyky a tradície tohto domorodého etnika.
Na túto cestu nepotrebujete časostroj :) 
Táto náročná expedícia je určená pre malú skupinu dobrodruhov, ktorí sa neboja vyjsť zo svojej komfortnej zóny a zažiť niečo nevídané. 

Krajina
Indonézia
Typ
Expedícia, Outdoor
Autentické dobrodružstvo mimo civilizácie, kde sa čas zastavil pred tisíckami rokov.
 
 • Komplexné spoznávanie Sumatry, jedného z najdivokejších ostrovov Indonézie
 • Ohromujúce obrazy rýchlo miznúceho sveta, ktoré akoby nepatrili do 21. storočia. 
 • Mentawajci sú jedným z posledných jedinečných prírodných etník tropickej Ázie
 • Dobrodružná expedícia tisíc rokov späť do minulosti, do sveta, kde sa akoby zastavil čas.
 • Jeden z posledných tropických dažďových pralesov na našej Zemi.
 • Autentický život v ume, tradičnom drevenom dome, my a takmer nahí potetovaní Mentawajci.
 • Pobyt na nádhernej divokej pláži opusteného ostrova, kde nenájdete žiadnych turistov.
 • Skúsený slovenský sprievodca ovládajúci indonézsky jazyk, s ktorým budete všade ako doma.
 • Cena zahŕňa
 • Cena nezahŕňa
 • Príplatky
 • Dôležité vedieť
 • Medzinárodnú letenku
 • Sprievodcu CK Victory Travel a miestnych sprievodcov
 • Prehliadky všetkých navštívených miest
 • Ubytovanie s raňajkami 
 • Pozemnú a lodnú dopravu podľa programu
 • Všetky lokálne prelety podľa programu
 • Organizačné zabezpečenie víz
 • Poistenie CK proti insolventnosti
 • Letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky
 • Víza (cca 35€, platí sa na letisku)
 • Fakultatívne výlety
 • Stravu
 • Vstupné
 • Poistenie liečebných nákladov

Príplatok za jednolôžkovú izbu: 490 €*
*V prípade, že cestujete na zájazd sami, ponúkame Vám možnosť doubytovania s iným samostatne cestujúcim klientom rovnakého pohlavia. Stačí, ak v prihláške zadáte, že máte záujem o doubytovanie. Ak Vám spolubývajúceho nenájdeme, preplatíme Vám príplatok za 1-lôžkovú izbu až do výšky 250 €!

Poznámka: nie na všetkých nami navštívených miestach je možné ubytovanie v samostatnej jednolôžkovej izbe.

 • Medzinárodnú letenku
 • Sprievodcu CK Victory Travel a miestnych sprievodcov
 • Prehliadky všetkých navštívených miest
 • Ubytovanie s raňajkami 
 • Pozemnú a lodnú dopravu podľa programu
 • Všetky lokálne prelety podľa programu
 • Organizačné zabezpečenie víz
 • Poistenie CK proti insolventnosti
 • Letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky
 • Víza (cca 35€, platí sa na letisku)
 • Fakultatívne výlety
 • Stravu
 • Vstupné
 • Poistenie liečebných nákladov

Príplatok za jednolôžkovú izbu: 490 €*
*V prípade, že cestujete na zájazd sami, ponúkame Vám možnosť doubytovania s iným samostatne cestujúcim klientom rovnakého pohlavia. Stačí, ak v prihláške zadáte, že máte záujem o doubytovanie. Ak Vám spolubývajúceho nenájdeme, preplatíme Vám príplatok za 1-lôžkovú izbu až do výšky 250 €!

Poznámka: nie na všetkých nami navštívených miestach je možné ubytovanie v samostatnej jednolôžkovej izbe.

Program zájazdu

 

1. deň: Odlet do Ázie

Špičkovou leteckou spoločnosťou odlietame z Viedne na ďalekú cestu do Indonézie. Sumatra je najväčší ostrov Indonézie a šiesty najväčší ostrov na svete. Práve tu budeme objavovať rozmanitú krajinu, bohatú biodiverzitu a živú kultúru. Victory Travel je v Indonézii doma už 30 rokov. Lepšiu spoločnosť ste si vybrať nemohli.

2. deň: Príchod na Sumatru 

Prílet do Medanu,  najväčšieho mesta na ostrove Sumatra, ktoré je hlavným hospodárskym kultúrnym a dopravným uzlom v regióne. Medan je domovom rôznych etnických skupín vrátane Batakov, Malajcov, Jávancov a čínskych komunít. Sledujeme pestrú zmes tradícií, jazykov, kuchýň a náboženských praktík. Medan je známy aj ako kulinárske centrum celej ostrovnej ríše. Ochutnáte preslávene soto Medan? Na prehliadke Medanu si pozrieme palác Istana Maimun, hlavnú mešitu Masjid Raya aj staré centrum Kesawan.

3. deň: Splav rieky na kolesách a kúpanie slonov v džungli

Naším pohodlným minivanom vyrážame do národného parku Gunung Leuser (UNESCO). Magické foto zastávky, úchvatné scenérie ryžových polí, podmanivá divoká príroda a malebné dedinky. Budeme pozvaní na pohreb aj na svadbu, ako na každej našej ceste? Necháme sa prekvapiť. Po príchode sa okúpeme v rieke Batang v dažďovom lese. Dáte sa nahovoriť na dobrodružný splav rieky na nafukovacích kolesách (tzv. tubing)? Zvuky džungle, farebné motýle a pestré vtáky. Pridáte sa k nám na kŕmenie a kúpanie slonov? Je to krásny zážitok. Nocujeme v typickom ubytovaní na okraji džungle.

4. deň: Stretnutie s voľne žijúcimi orangutanmi v dažďovom lese

Sumatra je jednou z biologicky najrozmanitejších oblastí sveta. Je domovom rôznych ohrozených druhov, vrátane tigra sumatranského, orangutana sumatranského, nosorožca sumatranského a slona sumatranského. Národný park Gunung Leuser je známy svojou bohatou biodiverzitou. Počas turistiky v džungli sa stretneme s rôznymi druhmi rastlín, orchideí a obrovských papradí. Park je domovom divokých orangutanov, gibonov, Thomasových hulmanov, slonov a rôznych druhov vtákov. Jedným z hlavných vrcholov trekingu v Gunung Leuser je pozorovanie orangutanov v ich prirodzenom prostredí. Tieto inteligentné primáty možno často vidieť, ako sa hojdajú v korunách stromov alebo hľadajú potravu.

5. deň: Berastagi – centrum kmeňa Karo – Batakov 

Presun do mestečka Berastagi, na výšinách severnej Sumatry v regióne kmeňa Karo-Batakov. Užívame si chladnejšiu klímu a krásne scenérie. Sme vo výške 1300 m. n. m. Odtiaľto budeme vyrážať na výstup na sopku Sibayak. Pozrieme si budhistickú pagodu Taman Alam Lumbini, ktorá je kópiou pagody v Myanmarskom Yangone. Budhizmus má na Sumatre významné zastúpenie, predovšetkým medzi čínsko-indonézskymi komunitami a určitými etnickými skupinami. Mahájánový budhizmus je najčastejšie praktizovanou formou a budhistické chrámy a kláštory možno nájsť v rôznych častiach ostrova. Úrodná vulkanická pôda v okolí Berastagi podporuje rozsiahle ovocné a zeleninové plantáže. Na obrovských trhoch ochutnáme exotické ovocie od výmyslu sveta. Delikátne marakuje, rambutany, mangostíny, salaky, čo poviete na svoj prvý durian? Smažené pochúťky Tahu a Tempeh. Obľúbite si zázvorový čaj Teh Jahe? Vyskúšate aj preslávenú cibetkovú kávu? So svojim skúseným Victory Travel sprievodcom ovládajúcim miestny jazyk, sa tu budete cítiť ako doma. Pripravujeme sa na nočný výstup na aktívnu sopku Sibayak (2 094 m. n. m.) kde budeme pozorovať východ slnka.

6. deň: Výstup na aktívnu sopku Sibayak a relax v horúcich prameňoch

V skorých ranných hodinách vyrážame na trek na aktívnu sopku Sibayak, aby sme stihli magický východ slnka pri kráteri. Autom sa presúvame na úpätie sopky. Výstup bude trvať asi 3 hodiny. Stúpať začíname za tmy a svietime si čelovkami. Prechádzame hustými lesmi s bujnou vegetáciou, až sa dostaneme na sopečný terén. S prichádzajúcim slnkom sa nám ukazujú výhľady do údolí a na ostatné sopečné vrcholy v okolí. Vo vzduchu cítiť sírne výpary. Sme blízko živlu, na ohnivom kruhu v Indickom oceáne! Vrcholom treku je dostať sa ku kráteru Gunung Sibayak. Kráter je pohľad ako z iného sveta, plný parných otvorov, horúcich prameňov a sírových plynov. Neskutočný zážitok. Po túre si zaslúžene zregenerujeme telá v horúcich termálnych kúpeľoch. Dokonalý zážitok. Čaká nás presun k jazeru Toba. Zastavujeme v tradičnej dedine kmeňa Karo – Batak, Dokan. Dramatický vodopád Sipiso Piso ma úchvatných 120 metrov. Zastavujeme na bode, odkiaľ je najlepší výhľad. Po príchode do mesta Parapat na brehoch jazera Toba nás čaká plavba na ostrov Samosir, kde strávime nasledujúce 3 noci oddychu a zábavy.

7. deň: Toba - najväčšie vulkanické jazero sveta

Unikátne jazero Toba vzniklo asi pred 75 000 rokmi v dôsledku masívnej sopečnej erupcie, ktorá vytvorila obrovskú kalderu. Tá sa naplnila vodou a vytvorila najhlbšie vulkanické jazero sveta, s maximálnou hĺbkou 505 metrov. Najväčšie sopečné jazero v juhovýchodnej Ázii sa rozkladá na ploche približne 1 130 štvorcových kilometrov. Priezračné modré vody jazera sú napájané mnohými horskými potokmi a riekami. Rozsiahly sopečný ostrov Samosir uprostred jazera ponúka úchvatné výhľady aj možnosť spoznávať kultúru Batakov v tradičných dedinách. Ochutnáte tradičné batakské jedlá ako saksang, naniura, a poh-pohan? Váš sprievodca vám odporučí to najlepšie.

8. deň: Kultúra Toba – Batakov v tradičných dedinách na ostrove Samosir

V tento deň máme pre vás prichystaný celodenný fakultatívny výlet loďou po zákutiach jazera Toba. Prebádame dedinky priateľských Toba Batakov, kedysi známych ako ľudožrútov a odhalíme ich starodávne rituály. Megalitické kamene v dedine Ambarita patriacej klanu Siallagan nám prezradia viac o niekdajšej kmeňovej hierarchii. Porozprávame si o presvedčeniach Toba - Batakov aj o bývalých praktikách obetovania ľudí. Pozrieme si trhy s unikátnymi umeleckými výrobkami. Hodnotné, ručne tkané deky, šamanské masky a sošky priamo od rezbárov. Po výlete si doprajete oddych, kvalitné masáže a vynikajúce jedlo na ostrove Samosir.

9. deň: Plantáže kávy, kaučuku a ryžové terasy

Z ostrova Samosir sa preplavíme späť do Parapatu a vyrážame na juh do mesta Padang Sidempuan, domova kultúry Mandailing – Batakov a Angkolov. Ekonomika Padang Sidempuan je primárne založená na poľnohospodárstve. Región je známy produkciou ryže, kávy, kaučuku, palmového oleja a rôznych druhov ovocia. Zastavujeme na ryžových terasách a povieme si všetko o pestovaní „chleba Ázie“, aj o jeho duchovnom význame pre miestnu populáciu. Zastavujeme pri horúcich sírnych prameňoch Sipoholon. Večerný príchod do Padang Sidempuan a oddych po ceste.

10. deň: Zo severnej pologule na južnú za vône korenín

Smerujeme ďalej na juh. V záhrade korenín si ukážeme ako rastie škorica, vanilka a korenie. Pešo prekročíme rovník a zo severnej pologule sa dostávame na južnú. Horské mesto Bukittinggi pod sopkami Merapi a Singgalang je centrom matriarchálnej kultúry etnika Minangkabau. Prechádzka mestom nás zavedie na miestny trh s výraznou hodinovou vežou Jam Gadang. Ochutnáte svetoznámu cibetkovú kávu „kopi luwak“? Povieme si tajomstvo najlepšej kávy sveta, priamo na mieste jej vzniku. Večer fascinujúce predstavenie tanečníkov, ako v tranze skáču po rozbitom skle.

11. deň: Kultúra Minangkabau a preslávený Nasi Padang

Preskúmame kultúru Minangkabau. Jedinečná architektúra drevených domov, prehliadka kráľovského paláca a obdivovanie zručnosti šikovných umelcov v striebrotepeckej dielni. Podarí sa nám vidieť najväčší kvet na svete Rafflesia Arnoldii? Prekvapí svojim prenikavým pachom. Vďaka zvyku vandrovky – merantau, rozšírili Minagkabauci svoje pikantné gastronomické špeciality známe ako Nasi Padang po celej juhovýchodnej Ázii, ale najlepšie sú tu v Padangu!

12. deň: Cesta do praveku na ostrovy Siberut

Skutočné dobrodružstvo nás ešte len čaká. Vyrážame na cestu do praveku za domorodým etnikom Mentawai na ostrovy Siberut. Rýchločlnom cez Indický oceán smerujeme k Mentawajským ostrovom, ktoré sú geologicky staršie ako pevnina. Cieľom je dostať sa k našim priateľom žijúcim v osamelých domoch uprostred ostrova Siberut. Nevedie tam ale žiadna cesta. Muara Siberut, posledná možnosť nakúpiť potraviny, ponesú nám ich naši nosiči. Všade sa sušia ryby a spúšť našich foťákov nestíha cvakať. Neobyčajné príhody, ktoré vám známi neuveria, no my ich skutočne zažívame! Na motorovom kanoe sa plavíme do vnútrozemia ostrova, dýchame svieži vzduch pralesa a nasávame atmosféru dobrodružstva. Stretávame stále viac domorodcov s tradičným tetovaním na celom tele. Čaká nás pochod zablatenou džungľou plnou pijavíc do územia duchov, kde radosť a zlosť je čistá ako voda v horskom potoku. Spíme pod moskytiérov doma u Mentawajcov a všade nesieme dary.

13. deň: Kúpanie vo vodopáde a život v kmeni Mentawajcov

Trekujeme v džngli a míňame stáročných stromových obrov, s pravidelnými osvieženiami v riekach a vodopádoch. Pozorujeme zvyky Mentawajcov, zúčastňujeme sa na neobyčajných každodenných aktivitách. Vyrobíme si vlastný odev, bedrové rúško kabit, a odhodíme nohavice. Naučíme sa, ako sa spracúva ságo z palmy a tento ich hlavný zdroj obživy aj ochutnáme. Spoznáme však aj iné špeciálne recepty.

14. deň: Lov v džungli otrávenými šípmi a šamanské rituály

Sme v našej ume (drevený dom na koloch). Ďalší sused je pol dňa pešo. Šaman a jeho synovia vyrážajú na lov s lukmi a otrávenými šípmi. My sme pri tom. Ulovia opice alebo prasiatko? Ženy chytajú raky v rieke. Opekanie na ohni, hostina na našu počesť, turistu vidia iba zopárkrát do roka. Nočné zvuky tropického pralesa. Ako na inej planéte. Dovolia nám miestni šamani spoznať ich rituály? Predvedú nám tance s privolávaním duchov našich predkov? Budeme svedkami aj jedinečného rituálu obetovania prasaťa so šamanským zariekavaním? Lokálny sprievodca nám tlmočí ich večerné rozhovory, pochopíme animizmus a ich zmysel života?

15. deň: Zákutia ostrova Siberut, absolútny kľud na bielej pláži

Cestou späť preskúmavame ďalšie časti ostrova, nekonečné množstvo endemických druhov zvierat a rastlín. Na záver si doprajeme pobyt so zaslúženým relaxom na našej pláži, kde je len biely piesok, palmy a my.

16. deň: Presun do Padangu

So živou spomienkou na unikátnu ostrovnú kultúru sa vraciame do reality 21. storočia, bol to len sen? Plavba späť do Padangu a relax. Neuveriteľné zážitky nám stále víria v hlave.

17. deň: Odlet domov

Presúvame sa na letisko a odlietame do Európy. Tá úchvatná krása, ktorú sme videli bol však len zlomok z toho, čo krajina 17 000 ostrovov ponúka.

18. deň: Príchod domov

Plní zážitkov prilietame na Viedenskom letisku.

 

Trasa zájazdu

Medan – Bukit Lawang – Samosir – Bukittinggi – Padang – Siberut (Mentawai)

Dakujem krasne za tento zajazd, neskutocne sa mi pacilo, skoda ze kratko, ale uz teraz rozmyslam nad dalsou cestou do Afriky alebo do inych destinacii :)

Štefan Bindics

Afrika 2023

© 2023 CK Victory Travel. Developed by invibe