Program zájazdu
1. deň: odlet z Budapešti do Strednej Ázie
V tento deň odlietame z budapeštianskeho letiska spoločnosťou TURKISH AIRLINES, do Istanbulu. Prílet do Istanbulu a tu nás čaká prestup do uzbeckého Taškentu. Pristávame v Taškente - ocitli sme sa v magickej STREDNEJ ÁZII! Zem slávneho Amira Timura a neopakovateľnej atmosféry, ktorú najbližšie dni dokonale spoznáme. Odchod do hotela a nocľah v Taškente.
2. deň: hlavné mesto Uzbekistanu, prvé pochúťky a aj jazda metrom
TAŠKENT. Po raňajkách sa vyberieme do ulíc hlavného mesta. Jedno z najväčších miest Strednej Ázie na nás už netrpezlivo čaká. Taškent je mesto kontrastov a my uvidíme jeho novú modernú časť, ale aj staré miesta z ktorých dýcha uzbecká história. Prehliadka náboženského komplexu Chošt Imom, kde na malom priestore nájdeme množstvo architektonických perál. Medresa Barak Chan, mešita Telješach, ale aj múzeum, v ktorom je uložený najstarší Korán na svete. Pozrieme si známu medresu Kukeldaš, ktorá dodnes slúži svojmu pôvodnému účelu a tiež Piatkovú mešitu ležiacu v jej susedstve. Orientálny bazár Chorsu je miestom, ktoré dostane každého. Muži nosiaci typické tubetejky, farebné šaty žien, okrúhle chlebové placky, vôňa grilovaných šašlíkov a obrovské množstvo ovocia a zeleniny. Nahliadneme do modernej časti Taškentu, kde uvidíme budovu opery, baletu a zaujímavé námestie Nezávislosti. Vedeli ste, že Taškent je jediné mesto v Strednej Ázii, ktoré má metro a po desiatkach rokov reštrikcií sa v ňom môže fotografovať? Ochutnáme prvé prekvapenia uzbeckej kuchyne a posedíme si pri miske miestneho čaju. Nocľah v Taškente.
3. deň: fantastická Chiva, bezpočet pamiatok a prvé múzeum pod holým nebom
Ranný odlet do mesta URGENČ, ktoré leží na západe krajiny, Odchod do blízkeho mesta CHIVA. Práve tu sa začíname ponárať do stredoázijskej rozprávky 1000 a 1 noc. Jedna z top zastávok na našej ceste začína hneď na úvod 😊. Prejdeme za hradby starého mesta a v „múzeu pod holým nebom“ sa vďaka zachovalej jedinečnej architektúre dostaneme o niekoľko storočí späť. Čakajú nás tuskutočné skvosty uzbeckého staviteľstva: minaret Palvan – Kari, mešita Chodra Ksauli a pevnosť Kunya – Ark. Vstúpime aj do mauzólea miestneho svätca Pahlavana Mahmúda a prejdeme sa nádvoriami paláca Toš – Haulí. Tento úchvatný palác sa využíval ako panovnícka rezidencia až do konca chivského chanátu v roku 1920. Zastavíme sa pri symbole mesta, pri zvláštnom minarete Kalta Minor a zistíme o ňom viac. Vystúpime na 45 metrov vysoký minaret Islam Hodža, odkiaľ si užijeme pohľady na rozprávkové mesto z vtáčej perspektívy? Popasieme si oči pri pohľade na krásne mozaiky chorezemskej kultúry a vojdeme aj do Mauzólea Pahlavana Mahmúda. Na obed nás opäť čakajú špeciality uzbeckej, ale aj chorezemskej kuchyne. Po chutnom obede pokračujeme v prehliadke mesta, na ktoré sa len tak nezabúda. Nocľah v Chive.
4. deň: Miznúce Aralské jazero, uličky starej Chivy
Užijete si dnes deň voľna v hlinených uličkách starej Chivy, alebo sa s nami vyberiete na výlet k miznúcemu Aralskému jazeru (fakultatívne)? Aralské jazero, kedysi jedna z najväčších vnútrozemských vodných plôch na svete, bola napájaná dvoma veľkými riekami Amudarja a Syrdarja, ktoré sa vlievali do mora z východu a severovýchodu. V 60. a 70. rokoch Sovietsky zväz inicioval rozsiahle zavlažovacie projekty na odklonenie vody z riek Amudarja a Syrdarja do poľnohospodárstva, najmä na produkciu bavlny v suchých oblastiach. V dôsledku týchto odklonov vody a nedostatku prirodzeného dopĺňania sa Aralské jazero začalo rýchlo zmenšovať. Rozdelilo sa na Malé Aralské jazero (Severný Aral) a Veľké Aralské jazero (Južný Aral), pričom Veľké Aralské jazero sa nachádza v Kazachstane a Malé Aralské jazero v Uzbekistane. Pri pohľade na vraky lodí, a opustené mestá nám behá mráz po chrbte. Po výlete návrat do hotela v Chive.
5. deň: Cesta do stredovekej Buchary
Presun expresným vlakom púštnou krajinou až do slávnej Buchary. Aby sme sa do nej dostali, musíme prejsť okrajom púšte KYZYLKUM. Krajina, meniaca sa spolu s pribúdajúcimi kilometrami pohládza naše oko. Ubytovanie v príjemnom hoteli a vynikajúca večera v historickom centre Buchary.
6. deň: Buchara – jedno z najväčších obchodných centier na Hodvábnej ceste. Hlavný symbol Buchary – Mešita a minaret Kalán
BUCHARA. Mesto, o ktorom sa právom tvrdí, že je najviac nedotknutým mestom Strednej Ázie. Po dobrých raňajkách vyjdeme na pevnosť Ark a budeme sa oddávať výhľadu na minarety a na kupoly mesta. Najpozoruhodnejšia a zároveň aj najstaršia stavba v Buchare – hrobka perzských Sámanovcov - Sámánovská hrobka. Toto výnimočné dielo sa vyznačuje dokonalou geometriou a je považované za majstrovské dielo svetovej architektúry. Historické centrum náboženských štúdií v Medresa Mir-Arab a blízka mešita s fantastickým minaretom Kalán. Vedeli ste, že tento minaret je známy aj ako Veža smrti? Zločinci boli z jeho vrcholu zhadzovaní v zaviazanom vreci až do 20. storočia! Tyrkysové čiapočky medresu Čor Minar, námestie Ljabi Hauz s madrasmi starej židovskej štvrte, ale aj pôvodná synagóga. Jedinečná mešita Magoki Attori - jeden z troch monumentov, ktorý prežil vpád Džingischána. Je vôbec možné toho toľko vidieť? S nami áno. Dnešný deň bude patriť len Buchare a môžeme si tak naplno vychutnať neopakovateľnú atmosféru fascinujúceho mesta. Zaprášenými uličkami prejdeme Bucharu skrz naskrz a objavíme všetky jej poklady. V typickej čajcháne si posedíme pri miske čaju, výbornom jedle a potom sa prepletieme bazárom, ktorý sa rozutekal starým centrom mesta. Nocľah v Buchare.
7. deň: Úžasné miesta v okolí Buchary a expresným vlakom do Samarkandu
V tento deň nás opäť čaká objavovanie nádherných stavieb – tentoraz však mimo Buchary. Iba 12 kilometrov od Buchary sa nachádza komplex islamského svätca Baha-ud-Dina Nakšbanda, slávneho ázijského filozofa a súfiho. Komplex Nakšbandi je moslimskou svätyňou, kam prichádzajú pútnici zo všetkých častí islamského sveta. Slávny súfí uskutočnil 32 hadždžských pútí do Mekky a dnes je jeho mauzóleum považované za stredoázijskú Mekku. Ešte bližšie k Buchare sa nachádza palác Sitorai Mokhi-Khosa a z historického hľadiska bol až donedávna vidieckou rezidenciou bucharského emíra. Posledným dnešným miestom bude návšteva nekropole Chor-Bakr. Päť kilometrov od Buchary, kde sú polia oddelené radmi morušových stromov, sa nachádza jedna z najneobvyklejších pamiatok, nazývaná aj Mesto mŕtvych. Prvé hroby sa tu objavili pred tisíc rokmi, keď sa tu nachádzala iba malá osada dervišov. Ale nádherný architektonický celok, ktorý dnes navštevujú tisíce pútnikov, bol postavený až v 16-stom storočí. Chor-Bakr je neobvyklé a tajomné miesto a určite aj nám tu budú na um prichádzať myšlienky na krehkosť a pominuteľnosť ľudského života. Poobedný odchod expresným vlakom do Samarkandu. Vynikajúca večera v Samarkande a podľa chuti prechádzka po prekrásnom námestí Registan. Nocľah v Samarkande.
8. deň: jedno z najvýznamnejších miest Hodvábnej cesty – Samarkand, hlavné mesto ríše Timura Veľkého
SAMARKAND – perla Hodvábnej cesty a podľa miestnych aj najkrajšie mesto sveta. Dáme im za pravdu? Prezývajú ho aj „mesto modrých kupol“ a my hneď pochopíme prečo. Samarkand je mimoriadne významným mestom, ktoré Timur v 14. storočí pretvoril na centrum svojej obrovskej ríše. Stredobod Samarkandu – Registan, s tromi úchvatnými medresami je považované za najkrajšie námestie na svete. Navštívime fantasticky vyzdobené mauzóleum Gur Emir, kde je pochovaný obávaný vládca Timur. Mešita jednej z Timurovych manželiek – Bibi Chanum mala svojho času byť najväčšia zo všetkých mešít v Strednej Ázii. Ulugbekovo observatórium a úvod do famóznych astronomických znalostí Timurovho vnuka. Tyrkysový komplex hrobiek Šah-i-Zinda, kde je pochovaný bratranec Mohameda, svätého proroka islamu je najposvätnejšie miesto Samarkandu. Nebudeme veriť, že tá krása naokolo je skutočná. Večerný odchod expresným vlakom do Taškentu. Príchod do Taškentu a nocľah.
9. deň: odlet z magickej Strednej Ázie a príchod domov
Odlet z Taškentu do Budapešti s prestupom v Istanbule. Prílet do Budapešti a príchod domov.
! ZMENA odletového miesta na Viedeň vyhradená !
Trasa zájazdu
Taskent - Urgench - Chiva - Bukhara - Samarkand - Sahrisabz - Samarkand - Taskent