MENU

AZERBAJDŽAN, GRUZÍNSKO, ARMÉNSKO

14

AZERBAJDŽAN, GRUZÍNSKO, ARMÉNSKO

Náročnosť zájazdu
KONEČNÁ cena 4285 € 3857 €

Od rušných ulíc Baku až po ohromujúce pohorie Kazbegi a starobylé kostoly Etchmiadzin, tento výlet sľubuje nezabudnuteľný zážitok. Ochutnajte lahodnú miestnu kuchyňu, obdivujte úchvatnú krajinu a ponorte sa do bohatých kultúr a tradícií troch rozmanitých a fascinujúcich krajín. Či už ste fanúšikom histórie, milovníkom prírody alebo gurmánom, na tejto dobrodružnej ceste sa nájde niečo pre každého.

Krajina
Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko
Typ
Naše Naj

Krásna cesta Kaukazskými krajinami plná autentických zážitkov a neskutočných výhľadov.

  • Starobylé mesto Baku UNESCO
  • Šeki a chánov palác UNESCO
  • Obranné veže v Hornej Svanetii UNESCO
  • Historická Mccheta UNESCO
  • Ečmiadzin UNESCO
  • Cena zahŕňa
  • Cena nezahŕňa
  • Príplatky
  • Dôležité vedieť
  • Letenku na trase Viedeň – Baku  a  Jerevan –  Viedeň
  • Letenku na trase Tbilisi – Mestia – Tbilisi
  • Sprievodcu CK Victory Travel
  • Lokálnych sprievodcov,  
  • Komplet dopravu prenajatými mikrobusmi, 
  • Ubytovanie v kvalitných hoteloch s raňajkami, 
  • Vstupy do pamiatok
  • Letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky  
  • Poistenie CK proti úpadku
  • Stravu okrem raňajok
  • Poistenie liečebných nákladov (odporúčame cez UNION, a.s.)
  • Doprava na/z letiska Schwechat
Príplatok za jednolôžkovú izbu: 280 EUR 
počítame, že sa do mája 2022 otvorí pozemný prechod medzi Azerbajdžanom a Gruzínskom. Pokiaľ sa tak nestane, budeme musieť do Gruzínska letieť. V takom prípade bude nutné dokúpiť letenku na trase Baku – Tbilisi. 
  • Letenku na trase Viedeň – Baku  a  Jerevan –  Viedeň
  • Letenku na trase Tbilisi – Mestia – Tbilisi
  • Sprievodcu CK Victory Travel
  • Lokálnych sprievodcov,  
  • Komplet dopravu prenajatými mikrobusmi, 
  • Ubytovanie v kvalitných hoteloch s raňajkami, 
  • Vstupy do pamiatok
  • Letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky  
  • Poistenie CK proti úpadku
  • Stravu okrem raňajok
  • Poistenie liečebných nákladov (odporúčame cez UNION, a.s.)
  • Doprava na/z letiska Schwechat
Príplatok za jednolôžkovú izbu: 280 EUR 
počítame, že sa do mája 2022 otvorí pozemný prechod medzi Azerbajdžanom a Gruzínskom. Pokiaľ sa tak nestane, budeme musieť do Gruzínska letieť. V takom prípade bude nutné dokúpiť letenku na trase Baku – Tbilisi. 
Program zájazdu

1. deň: Vitajte v Azerbajdžane.
 
Odlet z Viedne a večerný prílet do Baku. Hlavné mesto Azerbajdžanu vás prekvapí bohatou zmesou starobylej a modernej architektúry. Od starovekého Starého mesta, ktoré je na zozname svetového dedičstva UNESCO, až po novodobú ikonu mesta, veže Flame Towers. Noc v príjemnom hoteli v Baku.
 
2. deň: Baku, metropola Azerbajdžanu plná prekvapení
 
Deň začíname prehliadkou časťou Ičeri Šeher, starého mesta s bludiskom úzkych dláždených uličiek lemovaných malými mešitami. Určite si tu nájdeme čas na dobrú kávu na terase, pri veľkolepej architektúre z prelomu storočia. Vrcholom nášho popoludňajšieho prieskumu bude určite palác Širvan Šáh, postavený v 15. storočí. Palác je najlepším zachovaným príkladom architektúry Širvan. Večer si užijeme pešiu túru po bulvári na pobreží Baku. Podľa chuti výlet loďou, ktorý  nám poskytne nádherný panoramatický výhľad na Baku a samotný záliv posiaty ropnými vežami. Nocľah v Baku.
 
3. deň: Cesta na západ Azerbajdžanu. Dedina Maraza, sedem hrobiek v meste Šamaki a prvá mešita na Kaukaze.
 
Raňajky a odchod na západ Azerbajdžanu. Dedina Maraza, kde hneď vedľa hlavnej cesty leží mauzóleum Pir Diri Baba, ktoré je postavené takmer do útesu. Pokračujeme do Šamaki - mesta, ktoré slúžilo mnoho storočí ako hlavné a obchodné centrum západného Azerbajdžanu, ktoré potom v 19. storočí nahradilo Baku. Tu navštívime Yeddi Gumbaz (sedem hrobiek), z ktorých však iba tri zostali úplne nedotknuté. Sú to kráľovské hrobky posledných chánov Širvan, ktorí vládli predtým, ako sa región stal súčasťou Ruskej ríše. V meste sa zastavíme vo Veľkej mešite, ktorej základy z 10. storočia sú časťou prvej mešity postavenej na Kaukaze. Naším dnešným cieľom je mesto Šeki, kam prídeme podvečer. Nocľah v Šeki. 
 
4. deň: Chánsky palác v Šeki, rušný bazár a tá najlepšia chalva.
 
Dnes  navštívime nádherný Chánsky palác, ktorý sa nachádza uprostred schátraných múrov pevnosti a je ozdobený detailnými mozaikami a nádhernými farebnými oknami. Miestny bazár, kde sa budeme túlať medzi pouličnými obchodníkmi a umelcami, ktorí predávajú všetko od miestnych remesiel a suvenírov až po chalvu, sladkú cukrovinku ochutenú škoricou, feniklom alebo šafranom, známou aj u nás. Chalva zo Šeki sa stala slávnou v celom Azerbajdžane! Pokračujeme v ceste a smerujeme do Gruzínska, aby sme sa dostali do Singhagi, kde sa pred večerou v našom penzióne dozvieme o miestnom pečení chleba a tradičnej sladkej príprave špeciality čurčchvela. Noc v Singhagi. 
 
5. deň: Dvadsaťtri veží kráľovského Singhagi a gruzínske víno.
 
Signagi, kráľovské mesto, obklopené obrannými múrmi s 23 vežami. Každá z týchto veží bola pomenovaná po neďalekej dedine a príslušných rodinách a slúžila ako útočisko v prípade nebezpečenstva. V meste žili hlavne obchodníci a remeselníci. Mala mnoho brán, ktorými prešlo množstvo cestovateľov po Hodvábnej ceste z Ázie a Európy. Na obed navštívime miestnu vínnu pivnicu a potom pokračujeme v ceste do Tiblisi. Nocľah v Tbilisi. 
 
6. deň: Starokresťanské chrámy, sovietska história a orientálne sírne kúpele v Tbilisi.
 
Dnes preskúmame hlavné mesto Gruzínska vrátane návštevy kostola Metekhi z 12. storočia. Katedrála Sioni. Katedrála Sioni je zo 6. až 7. storočia a je považovaná za jedno z najsvätejších miest gruzínskej pravoslávnej cirkvi. Po obede navštívime Gruzínske múzeum Simona Janashiu, predtým známe ako Štátne múzeum histórie Gruzínska, jedno z hlavných múzeí histórie v Tbilisi, ktoré zobrazuje hlavné archeologické nálezy krajiny a sovietsku okupačnú výstavnú sieň. Sírne kúpele - orientálne kúpele v Tbilisi pochádzajú z osmanských čias a určite by sme ich mali vyskúšať. Noc v Tbilisi. 
 
7. deň: Krásna oblasť Svanetia a vrcholky Kaukazu. Ušguli najdlhšie trvalo obývané osídlenie v Európe.
 
Ranný odlet na trase Tbilisi – Mestia a následná cesta do Ušguli. Ušguli je jedna z najslávnejších gruzínskych dedín na Kaukaze. Ušguli sa skladá z piatich menších osád  a rozkladá sa vo výške cca 2060 až 2200 m.n.m. v nádhernej, panensky neporušenej prírode na úpätí hory Shkhara a v údolí horských ľadovcových riečok Enguri a Kvishiri. Ušguli sa považuje sa za najdlhšie trvalo obývané osídlenie v Európe. Architektonickou vzácnosťou Ušguli je zachovalý veľký počet tzv. rodinných obranných veží, tj. vysokých kamenných, 3-5 poschodí vysokých veží s vysadeným obranným najvyšším poschodím. Tieto originálne stavby sú typické pre oblasť Svanetia a v minulosti boli súčasťou každej rodinnej usadlosti. Ušguli je vďaka tomu zapísaná na zozname UNESCO od roku 1996. Návrat do Mestia a nocľah. 
 
8. deň: Posvätná Mccheta, starobylé hlavné mesto východného Gruzínska.
 
Letecký návrat na letisko v  Natakhtari a  posvätná Mccheta, starobylé hlavné mesto východného Gruzínska. Gruzínska konverzia na kresťanstvo nastala v Mcchete v roku 337, a považuje sa za jedno z najdôležitejších náboženských centier Gruzínska. Navštívime niekoľko jej najdôležitejších historických pamiatok vrátane krásneho kostola Jvari, posadeného na útese s výhľadom na mesto a katedrálu Svetitschoveli z 11.teho storočia. V blízkosti miesta narodenia Stalina v Gori navštívime jaskynné mesto Uplistsikhe z 1. tisícročia pred n. l.  Nocľah v Bordžomi. 
 
9. deň: Jaskynné mesto Vardzia.
 
Po raňajkách pokračujeme do jaskynného mesta Vardzia.  Vardzijský komplex začal budovať ako pevnosť pre početnú posádku kráľ Giorgi III. V tej dobe Gruzínsko ohrozovali najmä Turci a Peržania. Stavba začala roku 1156 a stavalo sa 28 rokov až do smrti kráľa Giorgiho. V stavbe pokračovala jeho dcéra, kráľovná Tamara, ktorá mesto-pevnosť prestavala na mesto-kláštor. Na začiatku 13. storočia, keď túto oblasť obliehali Turci, sa podľa legendy kráľovná Tamara vyzula a bosá vystúpila nahor, pokľakla pred chrámom a celý deň a noc sa v ňom modlila za víťazstvo. Turkov sa nakoniec poraziť podarilo, aj keď nie na dlho. Prekračujeme hranice do Arménska a noc v charizmatickom meste Gyumri.
 
10. deň: Arménske horské more, výhľady na hrebeň Geghamských hôr.
 
Odchod k jazeru Sevan. S rozlohou 940 km2 a hladinou v nadmorskej výške 1900 m n. m. je jazero Sevan doslova horským arménskym morom. V jeho neuveriteľne priezračnej vode žijú endemické sevanské pstruhy, v dôsledku zmien ekosystému, ale pomaly vymiera. Neďaleko rovnomenného mesta na brehu jazera sa na skalnatom polostrove tyčí Sevanský kláštor, ktorému dominujú dva kostolíky: Arakelots (Apoštolov) a Surp Astvatsatsin (Matky Božej) z 9. storočia, z ktorých je nádherný výhľad na mesto, jazero aj hrebeň Geghamských hôr na druhom brehu. Nocľah v tesnej blízkosti jazera Sevan.  
 
11. deň: Orbelianov karavanseráj na Hodvábnej ceste.
 
Po dobrých raňajkách mierime na juh. Prvou zastávkou dnešného dňa bude stredoveký zájazdový hostinec, takzvaný karavanseraj. Orbelianov karavanseraj dal v roku 1332 posatviť princ Chesar Orbelian, aby poskytol prístrešie karavánam putujúcim medzi mestami Dvin a Partav, ktoré ležia na slávnej Hodvábnej ceste. Budova z masívnych čadičových blokov pokrytá šindľovou strechou je v krajine najzachovalejší svojho druhu a mnohí ho dokonca považujú za najzachovalejší na celej Hodvábnej ceste! Tvorí ho trojloďová sieň, vstupná hala, priestor pre zvieratá a izby pre cestujúcich. Vchod aj vnútorné steny zdobia rytiny a pôvodné nápisy v perzštine a arménčine.  Kúsok od tohto unikátneho miesta prechádzame Selimov priesmyk, ktorý pretína pohorie Vardensis vo výške 2 410 m a ponúka jedny z najkrajších výhľadov v celom Arménsku. Obed si dáme v miestnej reštaurácii a prichádzame ku kláštornému  komplexu Noravank z 13. storočia zasadeného do nádherného kaňonu. Podvečerný príchod do Khor Virap.
 
12. deň: Výhľady na tureckú planinu a na dva vrcholy hory Ararat. Arménska kultúra v Jerevane.
 
Po raňajkách si pozrieme kláštor Khor Virap. Toto nádherné miesto sa nachádza necelých 50km od Jerevanu pri arménsko-tureckej hranici. Medzi ostatnými kláštormi má prednostné postavenie. Práve tu sa totiž rozhodlo o tom, že sa Arménsko stalo prvou krajinou na svete, ktorá prijala kresťanstvo. Okrem tohto faktu nás tu čaká nádherný výhľad na rozľahlú tureckú planinu a na dva vrcholy hory Ararat.  Odchod do Jerevanu. Múzeum stredovekej arménskej kultúry v Matenadaran. Toto múzeum je pokladnicou národnej tradície, rukopisy boli niekoľkokrát zachraňované pred zničením Arabmi a Turkami. Niektoré knihy boli údajne vytesané do skaly pre prípad jadrovej vojny. Arménska kultúra je pevne spätá s arménsku abecedou a pretrvala dokonca aj vládu Ruska. Návšteva paliarne brandy a vynikajúca ochutnávka. Nocľah v Jerevane.
 
13. deň: Jerevan a duchovné centrum v Ečmiadzin.
 
Jerevan a duchovné centrum v Ečmiadzin. Dnes sa vydáme na juh na prehliadku Ečmiadzinu - svätého sídla najvyššieho patriarchu všetkých Arménov. Katedrála bola postavená v roku 303 na mieste pohanského chrámu po prijatí kresťanstva ako štátneho náboženstva v roku 301. Návrat do Jerevanu, večera a nocľah.
 
14. deň: Odlet domov.
 
Odlet do Viedne a príchod domov.
 
 
Trasa zájazdu:
 
Baku - Maraza - Šamaki - Šeki - Singhagi - Tbilisi - Mestia - Ušguli - Mccheta - Uplistsikhe - Bordžomi - Vardzia - Gyumri - Sevan - Khor Virap - Jerevan - Ečmiadzin

Chcem sa veľmi pekne poďakovať za neskutočný zážitok, ktorý sme aj vďaka Vám mali z Afriky. Bolo to nad naše očakávania a určite o Vás dáme vedieť aj naším známym. 

Veronika Petrek

Afrika 2023

© 2023 CK Victory Travel. Developed by invibe