MENU

AZERBAJDŽAN, GRUZÍNSKO, ARMÉNSKO

14

AZERBAJDŽAN, GRUZÍNSKO, ARMÉNSKO

Náročnosť zájazdu
KONEČNÁ cena 4285 € 4245 €

  • staré mesto Baku UNESCO
  • Šeki a chánov palác UNESCO
  • Obranné veže v Hornej Svanetii UNESCO
  • Historická Mccheta UNESCO
  • Ečmiadzin UNESCO

Krajina
Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko
Typ
Naše Naj
  • Cena zahŕňa
  • Cena nezahŕňa
  • Príplatky
  • Dôležité vedieť
  • Letenku na trase Viedeň – Baku  a  Jerevan –  Viedeň
  • Letenku na trase Tbilisi – Mestia – Tbilisi
  • Sprievodcu CK Victory Travel
  • Lokálnych sprievodcov,  
  • Komplet dopravu prenajatými mikrobusmi, 
  • Ubytovanie v kvalitných hoteloch s raňajkami, 
  • Vstupy do pamiatok
  • Letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky  
  • Poistenie CK proti úpadku
  • Stravu okrem raňajok
  • Poistenie liečebných nákladov (odporúčame cez UNION, a.s.)
  • Doprava na/z letiska Schwechat
Príplatok za jednolôžkovú izbu: 280 EUR 
počítame, že sa do mája 2022 otvorí pozemný prechod medzi Azerbajdžanom a Gruzínskom. Pokiaľ sa tak nestane, budeme musieť do Gruzínska letieť. V takom prípade bude nutné dokúpiť letenku na trase Baku – Tbilisi. 
  • Letenku na trase Viedeň – Baku  a  Jerevan –  Viedeň
  • Letenku na trase Tbilisi – Mestia – Tbilisi
  • Sprievodcu CK Victory Travel
  • Lokálnych sprievodcov,  
  • Komplet dopravu prenajatými mikrobusmi, 
  • Ubytovanie v kvalitných hoteloch s raňajkami, 
  • Vstupy do pamiatok
  • Letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky  
  • Poistenie CK proti úpadku
  • Stravu okrem raňajok
  • Poistenie liečebných nákladov (odporúčame cez UNION, a.s.)
  • Doprava na/z letiska Schwechat
Príplatok za jednolôžkovú izbu: 280 EUR 
počítame, že sa do mája 2022 otvorí pozemný prechod medzi Azerbajdžanom a Gruzínskom. Pokiaľ sa tak nestane, budeme musieť do Gruzínska letieť. V takom prípade bude nutné dokúpiť letenku na trase Baku – Tbilisi. 
Program zájazdu

1. deň: Odlet z Viedne a večerný prílet do Baku, odchod do hotela a ubytovanie. Nocľah v Baku. 
 
2. deň: Deň začíname prehliadkou časťou Ičeri Šeher, starého mesta s bludiskom úzkych dláždených uličiek lemovaných malými mešitami. Určite si tu nájdeme čas na dobrú kávu na terase, pri veľkolepej architektúre z prelomu storočia. Vrcholom nášho popoludňajšieho prieskumu bude určite palác Širvan Šáh. Je to kráľovský palác postavený v 15. storočí a najlepší zachovaný príklad architektúry Širvan. Večer si užijeme pešiu túru po bulvári na pobreží Baku. Podľa chuti výlet loďou, ktorý  nám poskytne nádherný panoramatický výhľad na Baku a samotný záliv posiaty ropnými vežami. Nocľah v Baku.
 
3. deň: Raňajky a odchod na západ Azerbajdžanu. Dedina Maraza, kde hneď vedľa hlavnej cesty leží mauzóleum Pir Diri Baba, ktoré je postavené takmer do útesu. Pokračujeme do Šamaki - mesta, ktoré slúžilo mnoho storočí ako hlavné a obchodné centrum západného Azerbajdžanu, ktoré potom v 19. storočí nahradilo Baku. Tu navštívime Yeddi Gumbaz (sedem hrobiek), z ktorých však iba tri zostali úplne nedotknuté. Sú to kráľovské hrobky posledných chánov Širvan, ktorí vládli predtým, ako sa región stal súčasťou Ruskej ríše. V meste sa zastavíme vo Veľkej mešite, ktorej základy z 10. storočia sú časťou prvej mešity postavenej na Kaukaze. Naším dnešným cieľom je mesto Šeki, kam prídeme podvečer. Nocľah v Šeki. 
 
4. deň: Dnes  navštívime nádherný Chánsky palác, ktorý sa nachádza uprostred schátraných múrov pevnosti a je ozdobený detailnými mozaikami a nádhernými farebnými oknami. Miestny bazár, kde sa budeme túlať medzi pouličnými obchodníkmi a umelcami, ktorí predávajú všetko od miestnych remesiel a suvenírov až po chalvu, sladkú cukrovinku ochutenú škoricou, feniklom alebo šafranom, známou aj u nás. Chalva zo Šeki sa stala slávnou v celom Azerbajdžane! Pokračujeme v ceste a smerujeme do Gruzínska, aby sme sa dostali do Singhagi, kde sa pred večerou v našom penzióne dozvieme o miestnom pečení chleba a tradičnej sladkej príprave špeciality čurčchvela. Noc v Singhagi. 
 
5. deň: Signagi, kráľovské mesto, obklopené obrannými múrmi s 23 vežami. Každá z týchto veží bola pomenovaná po neďalekej dedine a príslušných rodinách a slúžila ako útočisko v prípade nebezpečenstva. V meste žili hlavne obchodníci a remeselníci. Mala mnoho brán, ktorými prešlo množstvo cestovateľov po Hodvábnej ceste z Ázie a Európy. Na obed navštívime miestnu vínnu pivnicu a potom pokračujeme v ceste do Tiblisi. Nocľah v Tbilisi. 
 
6. deň: Dnes preskúmame hlavné mesto Gruzínska vrátane návštevy kostola Metekhi z 12. storočia. Katedrála Sioni. Katedrála Sioni je zo 6. až 7. storočia a je považovaná za jedno z najsvätejších miest gruzínskej pravoslávnej cirkvi. Po obede navštívime Gruzínske múzeum Simona Janashiu, predtým známe ako Štátne múzeum histórie Gruzínska, jedno z hlavných múzeí histórie v Tbilisi, ktoré zobrazuje hlavné archeologické nálezy krajiny a sovietsku okupačnú výstavnú sieň. Sírne kúpele - orientálne kúpele v Tbilisi pochádzajú z osmanských čias a určite by sme ich mali vyskúšať. Noc v Tbilisi. 
 
7. deň: Ranný odlet na trase Tbilisi – Mestia a následná cesta do Ušguli.Ušguli je jedna z najslávnejších gruzínskych dedín na Kaukaze. Ušguli sa skladá z piatich menších osád  a rozkladá sa vo výške cca 2060 až 2200 m.n.m. v nádhernej, panensky neporušenej prírode na úpätí hory Shkhara a v údolí horských ľadovcových riečok Enguri a Kvishiri. Ušguli sa považuje sa za najdlhšie trvalo obývané osídlenie v Európe. Architektonickou vzácnosťou Ušguli je zachovalý veľký počet tzv. rodinných obranných veží, tj. vysokých kamenných, 3-5 poschodí vysokých veží s vysadeným obranným najvyšším poschodím. Tieto originálne stavby sú typické pre oblasť Svanetia a v minulosti boli súčasťou každej rodinnej usadlosti. Ušguli je vďaka tomu zapísaná na zozname UNESCO od roku 1996. Návrat do Mestia a nocľah. 
 
 
8. deň: letecký návrat na letisko v  Natakhtari a  posvätná Mccheta, starobylé hlavné mesto východného Gruzínska. Gruzínska konverzia na kresťanstvo nastala v Mcchete v roku 337, a považuje sa za jedno z najdôležitejších náboženských centier Gruzínska. Navštívime niekoľko jej najdôležitejších historických pamiatok vrátane krásneho kostola Jvari, posadeného na útese s výhľadom na mesto a katedrálu Svetitschoveli z 11.teho storočia. V blízkosti miesta narodenia Stalina v Gori navštívime jaskynné mesto Uplistsikhe z 1. tisícročia pred n. l.  Nocľah v Bordžomi. 
 
9. deň: Po raňajkách pokračujeme do jaskynného mesta Vardzia.  Vardzijský komplex začal budovať ako pevnosť pre početnú posádku kráľ Giorgi III. V tej dobe Gruzínsko ohrozovali najmä Turci a Peržania. Stavba začala roku 1156 a stavalo sa 28 rokov až do smrti kráľa Giorgiho. V stavbe pokračovala jeho dcéra, kráľovná Tamara, ktorá mesto-pevnosť prestavala na mesto-kláštor. Na začiatku 13. storočia, keď túto oblasť obliehali Turci, sa podľa legendy kráľovná Tamara vyzula a bosá vystúpila nahor, pokľakla pred chrámom a celý deň a noc sa v ňom modlila za víťazstvo. Turkov sa nakoniec poraziť podarilo, aj keď nie na dlho. Prekračujeme hranice do Arménska a noc v charizmatickom meste Gyumri.
 
10. deň: Odchod k jazeru Sevan. S rozlohou 940 km2 a hladinou v nadmorskej výške 1900 m n. m. je jazero Sevan doslova horským arménskym morom. V jeho neuveriteľne priezračnej vode žijú endemické sevanské pstruhy, v dôsledku zmien ekosystému, ale pomaly vymiera. 
Neďaleko rovnomenného mesta na brehu jazera sa na skalnatom polostrove tyčí Sevanský kláštor, ktorému dominujú dva kostolíky: Arakelots (Apoštolov) a Surp Astvatsatsin (Matky Božej) z 9. storočia, z ktorých je nádherný výhľad na mesto, jazero aj hrebeň Geghamských hôr na druhom brehu. Nocľah v tesnej blízkosti jazera Sevan.  
 
11. deň: Po dobrých raňajkách mierime na juh. Prvou zastávkou dnešného dňa bude    stredoveký zájazdový hostinec, takzvaný karavanseraj.  Orbelianov karavanseraj dal v roku 1332 posatviť princ Chesar Orbelian, aby poskytol prístrešie karavánam putujúcim medzi mestami Dvin a Partav, ktoré ležia na slávnej Hodvábnej ceste. Budova z masívnych čadičových blokov pokrytá šindľovou strechou je v krajine najzachovalejší svojho druhu a mnohí ho dokonca považujú za najzachovalejší na celej Hodvábnej ceste! Tvorí ho trojloďová sieň, vstupná hala, priestor pre zvieratá a izby pre cestujúcich. Vchod aj vnútorné steny zdobia rytiny a pôvodné nápisy v perzštine a arménčine.  Kúsok od tohto unikátneho miesta prechádzame Selimov priesmyk, ktorý pretína pohorie Vardensis vo výške 2 410 m a ponúka jedny z najkrajších výhľadov v celom Arménsku. Obed si dáme v miestnej reštaurácii a prichádzame ku kláštornému  komplexu Noravank z 13. storočia zasadeného do nádherného kaňonu. Podvečerný príchod do Khor Virap.
 
12. deň: Po raňajkách si pozrieme kláštor Khor Virap. Toto nádherné miesto sa nachádza necelých 50km od Jerevanu pri arménsko-tureckej hranici. Medzi ostatnými kláštormi má prednostné postavenie. Práve tu sa totiž rozhodlo o tom, že sa Arménsko stalo prvou krajinou na svete, ktorá prijala kresťanstvo. Okrem tohto faktu nás tu čaká nádherný výhľad na rozľahlú tureckú planinu a na dva vrcholy hory Ararat.  Odchod do Jerevanu. Múzeum stredovekej arménskej kultúry v Matenadaran. Toto múzeum je pokladnicou národnej tradície, rukopisy boli niekoľkokrát zachraňované pred zničením Arabmi a Turkami. Niektoré knihy boli údajne vytesané do skaly pre prípad jadrovej vojny. Arménska kultúra je pevne spätá s arménsku abecedou a pretrvala dokonca aj vládu Ruska. Návšteva paliarne brandy a vynikajúca ochutnávka. Nocľah v Jerevane.
 
13. deň: Jerevan a duchovné centrum v Ečmiadzin. Dnes sa vydáme na juh na prehliadku Ečmiadzinu - svätého sídla najvyššieho patriarchu všetkých Arménov. Katedrála bola postavená v roku 303 na mieste pohanského chrámu po prijatí kresťanstva ako štátneho náboženstva v roku 301. Návrat do Jerevanu, večera a nocľah.
 
14. deň: Odlet do Viedne a príchod domov.

To najlepšie z Uzbekistanu -poznávací zájazd bol zo strany sprievodcov na vysokej úrovni, musím vyzdvihnúť ich profesionalitu, ďakujem pani Romane Procháskovej a Musaferovi, ktorí sa o nás 10-člennú skupinu počas 9 dní starali veľmi dobre. Ubytovanie v hoteloch bolo na vysokej úrovni, strava tiež, obhliadky miest zaujímavé a skupina skvelá. Budem mať na čo spomínať. Mgr. Marta Čechová

Marta Čechová

Ázia 2022

© 2023 CK Victory Travel. Developed by invibe