Program zájazdu
1. deň: Odlet z Viedne
Śpičkovou leteckou spoločnosťou odlietame z Viedne na dlhý let do Ázie.
2. deň: Yangon, bývalé hlavné mesto Mjanmarska
Pristávame v Yangone. Krátky presun pohodlnou prenajatou dopravou do hotela, kde strávime 2 noci. Cestou sa zastavíme pri jazere Inya, kde urobíme prvé fotografie Yangonu (Rangoon), do roku 2006 bývalého hlavného mesta krajiny. Prechádzka v okolí hotela a podľa únavy pridáme navyše aj program v centre. Naša prvá spoločná večera, kedy sa okrem potešenia chuťových pohárikoch aj bližšie zoznámime.
3. deň: Zlatá pagoda, vône a farby indickej a čínskej štvrte aj koloniálna architektúra na ulici Strand road
Po raňajkách sa vydávame na prehliadku Yangonu. Zažijeme atmosféru štvrte „Malá India“, prejdeme sa popri pagode Sule, ktorá je centrálnym bodom mesta. Budovy dýchajúce britsko-koloniálnym duchom môžeme obdivovať na Strand Road tiahnucou sa popri rieke Rangún, pričom neopomenieme ani slávny hotel Strand. Prvú polovicu dňa ukončíme nákupmi tradičných výrobkov na trhovisku Bogyoke Aung San market. Čo tak nákup rubínov, ktorými je Mjanmarsko preslávené? Zastavíme sa tiež pri jednej z najväčších sôch ležiaceho Budhu na svete! Hneď po obede nevynecháme ani čínsku štvrť, známu ako Čínske ghetto, kde okrem pestrofarebného tovaru čo šteklí oko i nos, môžete ochutnať exotické druhy ovocia, chrobáky i kobylky. S príchodom večera nám Rangún odhalí svoje čaro v žiare svetiel, ktoré osvecujú aj dominantu mesta pagodu Shwedagon, známu aj pod menom Zlatá. Tento najvyšší symbol (99,3 m) oddanosti Budhovi je podľa legendy starý až 2 500 rokov.
4. deň: Legendami opradená pagoda zlatého kameňa
Po raňajkách sa prenajatou dopravou presunieme do mestečka Kyaikto v štáte Mon, aby sme odhalili krásy ďalšej oblasti, bez ktorej nemôžeme Barmu opustiť. Aby sme sa však mohli dotknúť legendami opradenej pagody Golden rock vo výške viac ako 1100 m. n.m., musíme ešte absolvovať hodinovú dobrodružnú jazdu v miestnej preprave po nie práve najrovnejšom povrchu. Tesne pod vrcholom, po tom, čo sa vyzujeme, prejdeme priamo k svätostánku. Vibrácie pokojnej atmosféry jedného z najunikátnejších miest v krajine v momente očaria, podobne ako výhľady na juhovýchod Mjanmarska. Ubytovanie v srdci mesta Kyaikto.
5. deň: Chrám Kyaikpun so 4 budhami, prístavné mesto Nyaung Shwe
Ráno sa pohodlnou prenajatou dopravou vydáme na cestu späť na letisko v Yangone. Cestou sa však zastavíme v meste Bago, kde si pozrieme preslávený chrám Kyaikpun, so štyrmi Budhami sediacimi chrbtom k sebe. Odlet na letisko v Heho. Miernejšie podnebie, ktoré tu prevláda, ocení každý z nás. Presun prenajatou dopravou do prístavného mesta Nyaung Shwe (Zlatý banánovník), s krátkou zastávkou pri starom drevenom kláštore Shwe Yan Pyay.
6. deň: Objavovanie zákutí jazera Inle na lodičkách, kláštor skákajúcich mačiek, dlhokrké ženy kmeňa Padaungov
Po raňajkách nastúpime na lodičky, aby sme prežili deň objavovaním zákutí jazera Inle, druhého najväčšieho v Mjanmarsku. V obkolesení domčekov, postavených na koloch priamo na jazere, typických pre Intharské etnikum pochopíme, že aj na vode to skutočne žije. Na obed vyskúšame čerstvo vylovenú špeciálnu rybu, aby sme nabrali síl do ďalšieho poznávania. Čaká nás tiež známa pagoda Phaung Daw Oo, spolu s kláštorom Nga Hpe Kyaung, známym pod menom kláštor skákajúcich mačiek. Budeme mať šťastie a uvidíme príslušníčky kmeňa Padaungov alias dlhokrké ženy? O tom, že sa na jazere dá úžasne stráviť celý deň, nás presvedčia plávajúce záhrady s tkáčskymi dielňami hodvábu, lotosových nití ako aj miesta, kde vyrábajú typické cigary cheeroot. Alebo by ste radšej navštívili výrobu strieborných šperkov? Nocľah pri jazere Inle.
7. deň: 8000 vyobrazení Budhu v jaskyniach Pindaya, britský kostol v koloniálnom Kalaw
Autobusový presun k jaskyniam Pindaya, kde na nás čaká viac než 8 000 vyobrazení Budhu rôznych veľkostí vytesaných z rôznych materiálov. Nazrieme do dielní, kde ručne vyrábajú bambusové dáždniky používané mníchmi, a viete ako sa robí papier z kôry morušovníku? Pokračujeme do mesta Kalaw, bývalej vysokohorskej britskej stanice uprostred borovicových lesov, kde sa kolonialisti utiekali počas sparných horúčav. Pri pohľade na starý katolícky kostol, tradičnú železnicu z roku 1918 a ďalšie koloniálne budovy môžeme nadobudnúť pocit, akoby sme z Európy ani neodišli.
8. deň: Bagan – 777 schodov na posvätnú horu Popa
Začíname skoro ráno presunom do ohromného Baganu. Výlet k hore Popa (737 m. n. m.). Zdatných čaká aj náročné 30 minútové stúpanie na jej vrchol po krytom schodisku. Nakoľko ide o posvätnú horu, výstup po 777 schodoch absolvujeme naboso. Prípadnú únavu z výstupu razom odveje vánok výšok, spolu s fascinujúcimi výhľadmi na okolie. Po ceste k hore navštívime aj miesto zaoberajúce sa produkciou palmového cukru a polychrómovaných výrobkov. V Bagane spíme tri noci v pohodlnom hoteli v centre mesta.
9. deň: Pagody a stúpy úchvatného Baganu, kolísky dávnej Paganskej ríše
Čaká nás deň v znamení objavovania jedného z najvzácnejších miest Mjanmarska. Bagan, pokrytý masívnymi budhistickými chrámami, pagodami a stúpami. Najkrajšie, najstaršie, najvyššie, najkontroverznejšie... Tie a mnohé iné pred nami odhalí kolíska bájnej Paganskej ríše, jednej z najmocnejších svojej doby. Skoro ráno je pre záujemcov možnosť absolvovať hodinový let balónom ponad úchvatný Bagan (fakultatívne).
Po raňajkách začneme atmosférou ranného trhoviska. Navštívime najdôležitejšie pamiatky, okrem iných aj pagodu Shweizigon, postavenú v 11. storočí kráľom Anawrahtom, tmavé koridory Kyansitthar u min dekorované freskami, ale aj jeden z najkrajších – chrám Ananda so štyrmi stojacimi Budhami. Po obede budeme obdivovať zručných majstrov pri tradičnej výrobe predmetov z lakéru v dedinke Myinkaba. V ponuke je aj jazda pomedzi chrámové komplexy na tradičných konských povozoch. Deň zakončíme pohľadom na okolitú vyprahnutú zem pri západe slnka. Pre záujemcov je možnosť chutnej večere s marionetovým vystúpením, ako najvýraznejšej formy mjanmarského tradičného umenia.
10. deň: Posvätný les dedinky Zee Oh, autentický život na Mjanmarskom vidieku
Po raňajkách sa vyberieme vychutnávať si náš druhý celý deň v oblasti Bagan. Zájdeme do typickej dedinky Zee Oh, ktorá je známa 16 hektárovým posvätným lesom porasteným stromami Ingyinn (Shorea Siamensis). Nachádza sa tu tiež storočný tamarindovník, pod ktorým sa aj naobedujeme. Stretnutie s vidiečanmi, ktorý sa živia prevažne výrobou toddy džúsu. Po návrate do hotela nás čaká ďalšie dobrodružstvo. Vyberieme sa preskúmať menej turistické lokality a staré pagody na elektrických bicykloch.
11. deň: Mandalay - posledné kráľovské mesto Barmy
Po raňajkách presun na letisko a prílet do kultúrneho a obchodného centra severu krajiny, mesta Mandalay Prehliadku tohto druhého najväčšieho a posledného kráľovského mesta Barmy začneme v štvrti Amarapura, v ktorej sa nachádzajú mimoriadne pamiatky a je tiež známa kvalitou tkaných produktov. Prejdeme sa po unikátnom 1200 metrovom moste U bein z teakového dreva, ktorý je starý viac ako 150 rokov. Prekročíme brány kláštora Mahagandayone, kde aj dnes prebýva niekoľko tisíc mníchov. Budeme svedkami ich čakania na jedlo v dlhočiznom rade? Navštívime aj magického zlatého Budhu Mahamuni, je vysoký takmer 4 metre. Po obede, nás budú vítať košaté stromy, ktoré nám poskytnú príjemné útočisko pred tropickou páľavou - areál Ku Tho Daw, známy ako najväčšia kniha sveta. Navštívime aj Golden Palace Monastery, ktorý bol kedysi súčasťou palácového komplexu kráľa Mindona. Ide o jedinú pôvodnú budovu komplexu, ktorá sa zachránila pred plameňmi počas druhej svetovej vojny.
Ďalší nezabudnuteľný západ slnka, ktorý si užijeme pohľadmi z kopca Mandalay. Noc v Mandalay.
12.deň: loďou do mestečka Mingun a mesečka Inwa
Čaká nás ranný výlet loďou na miesto zvané Mingun s návštevou rovnomennej pagody, postavenej koncom 18. storočia. V tejto údajne na svete najväčšej hromade tehál, z ktorých je pagoda vystavaná, nájdeme trhlinu spôsobenú zemetrasením z roku 1838. Odfotíme sa pri najväčšom funkčnom zvone sveta, ktorého váha je takmer 90 ton a budeme obdivovať snehovobielu pagodu Mya Thein Than. Pred návrate do Mandalay (loďou) sa môžeme občerstviť čerstvou kokosovou šťavou, či iným ovocím. Nasleduje návšteva kopca Saggain, ktoré bolo kedysi hlavným mestom severného kráľovstva Ava. Nachádza sa tu kláštor Mya Set Kyar, kde stovky mníchov študujú budhistickú náuku. Hala tridsiatich budhov U Min Thonze, Pagoda Soon Oo Ponya Shin a panoramatický výhľad na rieku Ayeyarwady. Po obede sa vydáme opäť lodičkou na prehliadku Inwa (Ava), ktoré bolo počas takmer 400 rokov hlavným mestom severného kráľovstva. Pozrieme si starý drevený kláštor Bagaya a tiež Maha Aungmye Bonzan.
13. deň: Odlet domov.
Odlet z Yangonu do Európy.
Trasa zájazdu
Yangon – Bago – Kyaikto – Yangon – Inle Lake – Pindaya – Kalaw – Bagan – Mandalay – Yangon