Program zájazdu
1.deň: Odlet z Viedne
Odlet z Viedne do Teheránu. Noc trávime v lietadle.
2.deň: Metropola Perzie pod úpätím pohoria Alborz
Teherán, metropola Perzie, pod úpätím pohoria Alborz má príjemnú klímu. Začíname s dôkladnou prehliadkou mesta. Spoznáme ulice hlavného mesta a prvýkrát sa ponoríme do iránskych reálií priamo na mieste. Palác Golestán, kde žili panovníci Kadžarskej dynastie je plný kvetov. Teheránsky bazár je spleťou rozmanítých vôní, tovaru a tvári. Zatúlame sa do národného múzea a spoznáme dlhý a úchvatnú históriu Perzie. V múzeu skla a šperkov sú vystavené poklady z obdobia 2500 rokov vlády monarchie. Na múre bývalej americkej ambasády pohľadáme kultové obrázky a posedíme si v našej prvej čajovni. Vedeli ste že v Teheráne sa dá lyžovať? Priamo nad mestom je obľúbené lyžiarske stredisko Tochal v nadmorskej výške až 3963 m. n. m. Večer sa prejdeme čarovnou horskou štvrťou Darband plnou útulných čajovní a reštaurácii. Dáte sa zlákať na vodnú fajku?
3.deň: Teheránske záhrady
Dobré ráno Teherán. Po raňajkách vyrážame na prehliadku impozantného komplexu Saad Abbad, a palácového komplexu Niavaran v nádherných záhradách severného Teheránu. Prechádzky luxusnými štvrťami na kopci kontrastujú so scenériami v centre bazáru. Na obed ochutnávame špeciality miestnej kuchyne v našej obľúbenej reštaurácii. Perzská kuchyňa sa zakladá na výbornom jahňacom a hovädzom mäse, ryži, kozom a ovčom syre, voňavých koreninách a bylinkách. Na svoje si prídu aj vegetariáni. Neskôr sa našou pohodlnou dopravou presunieme do 440 km vzdialeného Isfahánu, kde strávime 3 noci. Smerujeme na juh do skutočnej perly Perzie.
4.deň: Čarokrásny Isfahán
Čarokrásny Isfahán. Hovorí sa, že je polovicou sveta a jeho krása už nejednému cestovateľovi vyrazila dych. Atmosféra Imámovho námestia nás okamžite pohltí a prenesie pár storočí do minulosti. Na trávniku v obklopení kvetov piknikujú mladí Isfahánci a vzduchom sa šíri vôňa vodnej fajky. Námestie lemuje nádherný bazár s krásnymi remeselnými výrobkami, koreninami ale aj preslávenými perzskými kobercami. Čakajú na nás najväčšie pamätihodnosti mesta. Mešita Šejka Loftolláha s miliónom kachličiek, je prezývaná aj „dámska mešita“, povieme si prečo. Presunieme sa do Kráľovskej mešity s pozoruhodnými kupolami a porozprávame si špecifiká šítskeho islamu. Navštívime aj prenádherný paláca Aali Qapu, s obrovskou terasou, odkiaľ panovníci pozorovali hry póla na námestí. Pri paláci Chehel Sotoun si povieme, prečo o ňom hovoria ako o paláci „štyridsiatich stĺpov“, keď ich má len dvadsať. Večer námestie ožíva ešte viac ako za dňa. Dáte sa do reči s miestnymi pri šálke čaju?
5.deň: Arménska katedrála, trasúce sa minarety a Isfahánske mosty
Mešita Masjid Jame rozprestierajúca sa na takmer 5 akroch v historickom centre je skvostom iránskej architektúry. Vedeli ste že je bazárovými uličkami spojená s veľkým Imámovým námestím? Prekračujeme rieku Zayandeh a prechádzame do kresťanskej arménske štvrte Jofla. Úplne iná atmosféra ako v centre Isfahánu. V spleti uličiek objavíme niekoľko kostolíkov a veľkú katedrálu Vank. Posedíte si na chvíľu v jednej z rázovitých arménskych kaviarní? Prevezieme sa za mesto a navštívime Isfahánsky chrám ohňa. Kuriozitou sú „trasúce sa minarety“ v komplexe Monar Jonban. Ako to, že sa trasú?
Na záver dňa sa poprechádzame pri rieke Zayandeh. Isfahánske mosty sú miestom piknikov a stretávania mladých Iráncov. Prijmite pozvanie na šálku čaju, či vodnú fajku a zoznámte sa s miestnymi. Večerná atmosféra pri západe slnka má neopakovateľné čaro. Večer máme možnosť navštíviť autentický Zurkaneh – miesto tradičného perzského bojového umenia.
6.deň: Púštne mestá Naein, Meybod a Yazd
Po raňajkách vyrážame na cestu do starobylého púštneho mesta Yazd (UNESCO). Zastavujeme sa v hlinenom meste Naein, kde navštívime druhú najstaršiu mešitu Iránu Masjid Jame. Veriaci sa tu modlia už od 9. storočia a požíva sa dodnes. Malomestská atmosféra a nekonečný pokoj tohto miesta sa nám dostáva pod kožu. Pokračujeme do mestečka Meybod, kde navštívime hrad z pred islamského obdobia z nepálených tehál. Z terasy hradu je úchvatný výhľad na hlinené mesto pod nami. Podvečer príchod do Yazdu. Ubytovanie v hoteli v starom centre mesta, zapísanom do dedičstva UNESCO. V hlinenom meste Yazd ležiacom na okraji púšte zvoľníme tempo a budeme si užívať jeho pohodu.
7.deň: Oheň, ktorý horí viac ako 15 storočí, dedičstvo zoroastrizmu
Krása Yazdu vynikne v krivolakých uličkách starého mesta. Hlinená architektúra a pôsobivé domy s dvoma kľučkami na dverách (vysvetlíme si, prečo). Yazd je centrom Zoroastrizmu. Navštívime Chrám ohňa s posvätným plameňom, ktorý horí už viac ako 15 storočí. Atmosféra tohto miesta nás unáša ďaleko od povrchného sveta. Vysvetlíme si princípy najstaršieho nábožensko-filozofického smeru na svete. Navštívime veže ticha, miesta, zoroastriánskych „nebeských pohrebov“. Nádherné minarety Mešity Jame a úžasný islamský komplex Amir Chakhamaq. Čo sa ukrýva v Alexandrovom väzení? V Yazde budeme obdivovať aj majstrovstvo inžinierskej architektúry. V múzeu vody si vysvetlíme ako funguje systém vodných qanatov, ktorým si Peržania privádzali vodu priamo do domov. Záhrada Dowlat Abad je predstavou raja opísanou v koráne. Práve tu sa nachádza najvyššia veterná veža Iránu – predchodca dnešnej klimatizácie.
8.deň: Perzepolis a Necropolis – starobylé srdce Perzie
Po raňajkách sa našou pohodlnou dopravou vydáme na cestu do 440 km vzdialeného Shirazu. Navštívime úchvatný Perzepolis a Necropolis (UNESCO). Vstúpime Bránou národov a kamkoľvek sa pozrieme, uvidíme torzo niekdajšej mocnej ríše. Podľa legendy ho zniesol zo sveta Alexander Veľký. Dôkladne prelezieme ruiny niekdajšieho srdca Perzie a rozpovieme si, akým osudom muselo mesto čeliť. Kráľovské paláce, obrovské sály so stĺpmi, Brána národov, hrobky vytesané nad mestom a zamilujeme si nádherné reliéfy vysekané do palácových stien. Kým Perzepolis bol výstavnou skriňou Perzie, neďaleké miesto Naqs-e-rostam sa stalo kráľovskou nekropolou. Navštívime obrovské hrobky, ktoré staroveké majstri umiestnili do kolmej skalnatej steny. Pod nimi pohľadáme reliéfy staré niekoľko stoviek rokov a uvidíme aj perzskú Kaabu. Noc v Shiraze.
9.deň: Širáz - mesto básnikov, vína a bohémskeho života
O Širáze sa hovorí ako o meste pôžitkárov. Reštaurácie tu podávajú mimoriadne chutné jedlo, ruže kvitnú, vtáky spievajú a šaty žien sú pestrejšie ako kdekoľvek inde. Širázania majú na všetko čas, nikam sa neponáhľajú a neradi cestujú mimo svojho milovaného mesta. Dôkazom je aj básnik Háfez, ktorý celý svoj život strávil v milovanom Širáze a písal o láske a opojnom víne. Jeho verše ako horoskop, dodnes pomáhajú Iráncom robiť dôležité rozhodnutia. Pri Háfezovej hrobke panuje pohodová atmosféra. Necháte si od andulky vybrať svoj šťastný verš? Prejdeme sa významnou svätyňou Pána svetla – Šáh Čerách. Budeme obdivovať hru svetla a farieb v mešitách Vakil aj v tzv. ružovej mešite Nasir s nádhernou výzdobou. Navštívime pevnosť Karima Khana so šikmou vežou, ktorá bola za éry Pahlavých väzením. Botanická záhrada Eram sa prekladá ako Ferdous – Pardis – Paradise – Raj. A my hneď pochopíme prečo. Podvečer strávime v Širáze príjemnými prechádzkami po bazáre Vakil a vychutnávaním miestnych špecialít.
10.deň: Odlet domov
Voľný program a podľa aktuálneho letového plánu presun na letisko a odlet do Európy. Kúsok Iránu si odnášame so sebou.
Trasa zájazdu
Teherán – Isfahán – Naein – Meybod – Yazd – Perzepolis – Necropolis – Shiraz