MENU

TURECKO - TAJOMNÁ HORNÁ MEZOPOTÁMIA

16

TURECKO - TAJOMNÁ HORNÁ MEZOPOTÁMIA

Náročnosť zájazdu
KONEČNÁ cena 1840 € 1790 €

Preneste sa do dávnej doby, kedy karavány putovali po Hodvábnej ceste až do Turecka, predstavte si rozmanité bazáre, nasávajte vôňu korenia, kávy a čaju. Ochutnávajte delikátne pokrmy Osmanskej sultánskej kuchyne, jednej z najlepších kuchýň sveta. Oblasť hornej Mezopotámie je kolískou starovekých civilizácii, niektorých dokonca len nedávno objavených a stále tajuplných. Vydajte sa s nami za pamiatkami UNESCO do orientálneho Turecka. Unikátna príroda, bohatá história, milí ľudia a skvelé jedlo robia z Turecka raj pre cestovateľov.

Krajina
Turecko (Ázijská časť)
Typ
Naše Naj
Cesta do tajomnej Mezopotámie – kolísky starých civilizácii
 • Skvelá sprievodkyňa roky žijúca v Turecku, ovládajúca miestny jazyk
 • Rieky Eufrat a Tigris
 • Posvätné miesta
 • Diyarbakir - hlavné mesto tureckého Kurdistanu 
 • Najkrajšie mesto východnej Anatólie - Mardin
 • Posvätné mesto prorokov Sanli Urfa
 • Unikátna kuchyňaGaziantep mesto gastronómie UNESCO
 • Najstaršie doteraz objavené archeologické náleziská
 • Cena zahŕňa
 • Cena nezahŕňa
 • Príplatky
 • Dôležité vedieť
 • Medzinárodnú letenku
 • Sprievodcu CK Victory Travel a miestnych sprievodcov
 • Presuny prenajatou dopravou počas celého zájazdu
 • Prehliadku všetkých navštívených miest 
 • Ubytovanie v príjemných 3* hoteloch v dvojlôžkových izbách s raňajkami
 • Kvalitný sprievodný program
 • Poistenie CK proti insolventnosti
 • Letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky
 • Vstupné do pamiatok podľa programu
 • Fakultatívne výlety
 • Stravu okrem uvedenej
 • Poistenie liečebných nákladov
Príplatok za jednolôžkovú izbu: 380 €*

*V prípade, že cestujete na zájazd sami, ponúkame Vám možnosť doubytovania s iným samostatne cestujúcim klientom rovnakého pohlavia. Stačí, ak v prihláške zadáte, že máte záujem o doubytovanie. Ak Vám spolubývajúceho nenájdeme, preplatíme Vám príplatok za 1-lôžkovú izbu až do výšky 250 €!
 • Medzinárodnú letenku
 • Sprievodcu CK Victory Travel a miestnych sprievodcov
 • Presuny prenajatou dopravou počas celého zájazdu
 • Prehliadku všetkých navštívených miest 
 • Ubytovanie v príjemných 3* hoteloch v dvojlôžkových izbách s raňajkami
 • Kvalitný sprievodný program
 • Poistenie CK proti insolventnosti
 • Letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky
 • Vstupné do pamiatok podľa programu
 • Fakultatívne výlety
 • Stravu okrem uvedenej
 • Poistenie liečebných nákladov
Príplatok za jednolôžkovú izbu: 380 €*

*V prípade, že cestujete na zájazd sami, ponúkame Vám možnosť doubytovania s iným samostatne cestujúcim klientom rovnakého pohlavia. Stačí, ak v prihláške zadáte, že máte záujem o doubytovanie. Ak Vám spolubývajúceho nenájdeme, preplatíme Vám príplatok za 1-lôžkovú izbu až do výšky 250 €!
Program zájazdu
 
1.deň: Prílet do Malatya
 
Odlet z Viedne a prílet na letisko v meste Malatya, kde strávime prvú noc. 
 
2.deň: Spomienky na komagenskú ríšu, posvätná hora Nemrut
 
Po raňajkách sa vydáme smerom do mesta Kahta, ktoré nám bude slúžiť ako základňa pre mnohé okolité výlety a poznávania. Našou prvou zastávkou je mohyla Karakuš a tajomné pohrebisko žien komagenského kráľovstva, z 1. storočia p.n.l.  Pokračujeme na most Septimius Severus (po turecky Cendere Köprüsü), ktorý sa pýši druhým najvyšším mostným oblúkom na svete, dochovaným ešte z antických čias. Navštívime aj pozostatky starobylého hlavného mesta komagenskej ríše Arsemia. 
Zlatým klincom dnešného programu bude nenáročný výšlap na posvätnú a tajomnú horu Nemrut (UNESCO) v národnom parku Nemrut Dağ. Budeme tu obdivovať nádherné terasy s prastarými gigantickými sochami bohov a užijeme si nezabudnuteľný západ slnka vo výške 2 150 m.n.m.. Plný nových zážitkov sa presunieme do Adiyamane.
 
3.deň: Diyarbakir - hlavné mesto tureckého Kurdistanu
Presun do kurdského Diyarbakiru. Ako prvé smerujeme k pýche Turecka, Ataturkovej priehrade, ktorú si prezrieme z vyhliadkovej terasy. Cestou nás čakajú výhľady na dnes už zatopené mesto  Hasankeyf a neodmysliteľná zastávka pri moste s desiatimi očami. Tento historický most z 11. storočia bol postavený kurdskými vládcami, má desať oblúkov, a teda desať pomyselných očí dozerajúcich na bezpečný priechod nad riekou Tigris. V Diyarbakire sa prejdeme po hradbách, ktoré sú hneď po Čínskom múre najdlhšími na svete (UNESCO). Ďalej uvidíme najstaršiu mešitu v celom Turecku Ulu Camii z 11.stor. Tureckú kávu alebo čaj si môžeme vychutnať v bývalom karavánseráj Hasan Pasha Han. Tento orientálny zájazdný hostinec bol postavený pre obchodné karavány, obchodníkov, pútnikov a cestovateľov zo 16.stor. Po ďalšom fantastickom dni nocľah v Diyarbakire.

4.deň: Mardin – najkrajšie mesto juhovýchodného Turecka
Po raňajkách sa vydáme do jedného z najkrajších miest Turecka, Mardinu. Jedny z najúchvatnejších výhľadov na Mezopotámsku nížinu zažijeme práve tu. Prechádzka úzkymi uličkami s kamennými domami a tajomnou atmosférou nás zavedie na miestne bazáre, medresy (islamské náboženské školy), aj k historickej mešite Ulu Camii, ktorá ukrýva fúz proroka Mohameda. Dozvieme sa všetky jej tajomstvá? 
Navštívime tu aj krásnu budovu starej pošty, ktorá je jednotne označovaná za najpôsobivejšiu poštu Turecka. Okrem famóznej architektúry si tu vychutnáme tradičnú šálku kávy Mirra. Podávaná sultánmi, táto horká nádielka osladí každé naše nasledujúce sústo. Obohatení kávovým rituálom ukončíme deň výdatnou večerou a zaslúženým oddychom na ubytovaní v Mardine.
 
5.deň: Dara - sídlo starej Mezopozámie a šafránový kláštor
Po raňajkách sa vydáme objavovať jedno z najdôležitejších sídiel v starej Mezopotámii - starobylé mesta Dara z 5.st. n.l. Navštívime aj „ šafránový“ kláštor Deyrulzafaran z 5.st., ktorý je najstarším nepretržite fungujúcim kláštorom na svete. Dodnes sa tu vedie liturgia v jazyku Ježiša, v aramejčine. Večer návrat do historického Mardinu. Čaká nás chutná večera a túlanie v romanticky osvetlených uličkách večerného Mardinu. Nocľah v Mardine.
 
6.deň: Záhadné Göbekli Tepe a mesto prorokov Sanliurfa 
Dnes sa vydávame ďalej na západ. Zastavujeme pri záhadnom mieste - Göbekli Tepe (UNESCO). Toto archeologické nálezisko patrí do obdobia 10 000 rokov p.n.l. a je o 7500 rokov staršie ako pyramídy v Egypte. Ide o najstaršie a najväčšie náboženské centrum v histórii, ktoré bolo objavené až v r 1995. Pokračujeme do mesta prorokov Sanliurfa, v 20tom storočí známom aj ako Urfa. Po príchode do Urfy sa necháme pohltiť atmosférou tunajšieho autentického bazáru. Prechádzka okolo posvätných jazierok s kaprami a návšteva jaskyne kde sa narodil prorok Abrahám. Všadeprítomné duchovno nám dýcha na krk. Nocľah v Urfe.
 
7.deň: Obrovské včelie úle, najstaršia islamská univerzita aj kamenné Amazonky
Dnes sa vyberieme do neďalekej dediny Harran, o ktorej sa zmieňuje už Starý Zákon. Nachádzajú sa tu pozostatky Harranskej univerzity, vôbec najstaršej islamskej univerzity z 8.storočia. Obdivovať budeme aj typické tradičné domčeky v tvare včelích úľov. Po návrate do Urfy ešte návšteva posvätného miesta spojeného s prorokom Jóbom. Prehliadka úchvatného múzea mozaík zhotovených z pôvodných kameňov z rieky Eufrat a unikátnej, jedinej mozaiky na svete znázorňujúcej Amazonky. Tí ktorí majú záujem, si budú môcť vychutnať folklórne vystúpenie spojené s tradičnou večerou. Nocľah v Urfe.
 
 8.deň: Mesto gastronómie - Gaziantep
Presun k mestu gastronómie Gaziantepu. Po ceste sa zastavíme v Halfeti, sčasti zatopenej dedine. Záujemcovia tu budú mať možnosť nasadnúť na lodičku a previesť sa po rieke Eufrat. Plavba ponúka nádherné pohľady na malebné okolie. Po príchode do Gaziantepu nás čaká panoramatická prehliadka mesta a najväčšie múzeum mozaík sveta. Prejdeme presláveným bazárom kovotepcov, bazárom s korením, a rôznymi druhmi orieškov. Tu jednoducho musíte ochutnať miestne pistácie, kávu dibek, baklavu a ďalšie kulinárske špeciality. 
Gaziantep dostal v roku 2016 od UNESCO titul “Gaziantep Gastronomy City" (Gaziantep mesto gastronómie). Určite tu teda ochutnáme aspoň jednu z jeho gurmánskych špecialít.  Polievka s cícerom, ryžou a lahodným jahňaťom, kebab v baklažáne, pizza s orieškami a mnohé ďalšie zaujímavé dobroty. Posledná noc pod tureckými hviezdami v meste Gaziantep. 

9.deň: Návrat domov
Plní zážitkov vyrážame domov. Odlet z letiska v meste Gaziantep s prestupom v Istanbule. Pristávame na viedenskom letisku Schwechat. Príchod domov.

Trasa zájazdu:
ADIYAMAN - KÂHTA - NEMRUT DAĞI - ATATÜRK BARAJI - HASANKEYF – DİYARBAKIR – MARDIN - GÖBEKLİ TEPE- Ş.URFA - BALIKLI GÖL - ŞANLIURFA- HARRAN ANTİK KENTİ - HALFETİ – BİRECİK BARAJ GÖLÜ – RUM KALE – GAZİANTEP
 
UPOZORNENIE:
CK VICTORY TRAVEL si vyhradzuje právo na zmeny v tomto itinerári, najmä čo sa týka času letov a prestupných miest do destinácie. 

Cely trip bol uzasny. Presuny boli sice dlhe a unavne, kedze minibus nie je velmi komfortny, a cesty boli miestami zle, avsak, s dobrou partiou ludi, a velmi schopnym sprievodcom to slo omnoho lahsie. Sprievodca bol velmi znaly - dokazal nam podat informacie o krajine, regionoch, kulture a historii s autentickym zaujmom a vasnou - velmi nam jeho poznatky, ako aj ludsky a starostlivy pristup pomohli. Problemy riesil promptne a velmi profesionalne. Odniesli sme si z tejto cesty mnoho unikatnych zazitkov, na ktore budeme spominat este dlho... Velka VDAKA.

Denisa Veselská

Amerika 2021

© 2023 CK Victory Travel. Developed by invibe